Uroczyste zakończenie Roku Szkolnego 2017/2018

W dniu 22 czerwca 2018 r. odbyło się uroczyste zakończenia roku szkolnego 2017/2018 w Szkole Podstawowej w Tyrawie Wołoskiej. W uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele, pracownicy obsługi oraz uczniowie. Pani dyrektor dziękowała uczniom za pracę, rodzicom za zaangażowania na rzecz szkoły. Nie obyło się również bez gratulacji i słów uznania dla nagrodzonych i wyróżnionych uczniów oraz życzeń dalszych sukcesów i realizacji wszystkich planów. W imieniu braci uczniowskiej serdeczne podziękowania za pracę dydaktyczno - wychowawczą, serce i zaangażowanie oraz życzenia przede wszystkim owocnej pracy dla grona pedagogicznego złożyli ich przedstawiciele.
Dzień 22 czerwca 2018r. był ostatnim dniem wspólnie spędzonym przez trzecioklasistów z gimnazjum w murach ich szkoły, dlatego radość z wakacji przeplatała się ze świadomością zakończenia pewnego etapu w życiu tych młodych ludzi. W efekcie w niejednym oku zakręciła się łezka, a uściskom i ciepłym słowom nie było końca.
Życzymy zdrowych, bezpiecznych i pogodnych wakacji!

FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - AJ
HTML code - Admin

40 ROCZNICA PONTYFIKATU JANA PAWŁA II

Uroczysty apel w naszej Szkole poświęcony był największemu autorytetowi moralnemu współczesnego świata, wielkiemu Polakowi – papieżowi Janowi Pawłowi II. Jest on symbolem wiary, nadziei i miłości dla całych pokoleń Polaków. W bieżącym roku szkolnym obchodzimy 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości jak i 40 rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II. Dzisiaj składamy hołd wielkiemu Polakowi, który ukochał swoją ojczyznę i jest dla nas wzorem patrioty.
Apel przygotowali uczniowie kl. 5 wraz z wychowawcą p. R. Batorską oraz uczennicami Gimnazjum. Podczas spektaklu przedstawiono prezentację multimedialną o Janie Pawle II oraz scenki z życia Karola Wojtyły, które zaprezentowano jako „teatr cieni”. Wykonano również ulubioną pieśń papieża „Barkę” z akompaniamentem gitarowym. Nasza utalentowana solistka Weronika Janas zaprezentowała pieśni „Wadowice” i „Ave Maria”. Uczniowie jak i Grono Pedagogiczne nagrodzili aktorów i wykonawców gromkimi brawami.

FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - RB
HTML code - AdminDzień Patrona 2018

15 czerwca obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. W części oficjalnej Pani Dyrektor Lucyna Wota przywitała zaproszonych gości, Panią Katarzynę Gibałę - przewodniczącą Rady Rodziców oraz Sekretarza Gminy - Mariana Kurasza. Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne. Tym razem uroczystość odbyła się nieco w innej atmosferze, na wesoło, a całą uroczystość poprowadzili trzecioklasiści - najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Kinga w roli prezenterki i Filip jako reżyser wprowadzili nas w twórczość Marii Konopnickiej. Natomiast Zuzia - dziewczynka z klapsem - pięknie zapowiadała następne scenki. W krótkich inscenizacjach i obrazkach scenicznych pokazano twórczość poetki. Uśmiech na naszych twarzach wzbudziły sześciolatki jako krasnoludki oraz śpiewające i tańczące pierwszaki. Pomimo tego iż było na wesoło nie zabrakło również akcentu patriotycznego. W zadumę wprowadził nas taniec z szarfami do utworu Fryderyka Chopina w wykonaniu klasy piątej. Podczas przedstawienia mogliśmy posłuchać deklamacji Oli i Zuzi, laureatów tegorocznego konkursu "Wierszy Marii Konopnickiej".
W części końcowej Pani Dyrektor podziękowała wszystkim uczniom i nauczycielom za włożony trud.

FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - IK
HTML code - Admin

Dzień Dziecka 2018

Dzisiaj pięknie pozdrawiamy
Tu obecne wszystkie dzieciaki i te małe i te nieco wyrośnięte!
Kiedy za chwilę oczy zamkniecie – wszyscy zamykają oczy!
Wnet w czarodziejskim znajdziecie się świecie
Zatem uwaga, ważna to chwila
Za chwilę fajna zabawa się rozpoczyna!


...Tymi słowami rozpoczęliśmy Dzień Dziecka w amfiteatrze. Zadbaliśmy o to, aby ten dzień był radosny i różnił się od każdego innego, spędzonego przez dzieci w szkole. Zorganizowaliśmy gry i zabawy, np. dmuchane zjeżdżalnie, turniej piłki możnej, popcorn i wata cukrowa . Rozpoczęliśmy od Familiady – Dziecinady, w której w szranki stanęli uczniowie kontra nauczyciele. Oczywiście wygrali znaczącą przewagą uczniowie! Gimnazjaliści specjalnie na tę okazję stworzyli zespół „Gwiazdy Gimnazjum”, który bawił publiczność. Mieliśmy również mundurowych gości – ekipę Straży Granicznej oraz Policji, którzy zaprezentowali swój sprzęt. W drugiej części tego szczególnego dnia odbył się poczęstunek – coś na słodko. Dziewczynki z kl. 5 przygotowały warsztaty plastyczne dla najmłodszych. Uroczyste świętowanie Dnia Dziecka w naszym amfiteatrze stało się już tradycją i dzięki udanej słonecznej pogodzie udało się i w bieżącym roku!
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uatrakcyjnienia naszego Dnia Dziecka.

FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - RB
HTML code - Admin
Dzień Matki 2018

Jest taki jeden, szczególny dzień w roku, w którym nasze Kochane Mamy mają swoje święto. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Tyrawie Wołoskiej uczcili ten dzień w sposób uroczysty i wyjątkowy. 28 maja br. dzieci z klasy czwartej i oddziałów przedszkolnych wraz z wychowawcami przygotowały uroczystą akademię dla wszystkich matek. Od rana uczestniczyły one w próbach i przygotowywały się do akademii.
Występ małych artystów odbył się na szkolnej sali gimnastycznej przy zgromadzonej publiczności. Zadeklamowane wierszyki i wyśpiewane z serca piosenki wywołały u mam łzy autentycznego wzruszenia. Zrobione własnoręcznie przez dzieci z miłością i ujmującą prostotą kwiaty oraz szczery uścisk ukochanej mamy były wyrazem głębokiej miłości i podziękowania za to, że są, że kochają, i że są najlepsze na całym świecie. Do gorących życzeń dołączyła się również pani dyrektor Lucyna Wota, która szczególnie podziękowała za współpracę i prawie „matczyną miłość” do naszej szkoły pani kierownik GOPS-u w Tyrawie Wołoskiej.
Piękne życzenia i kwiaty na ręce pani dyrektor złożył również pan Marian Kurasz – sekretarz Gminy Tyrawa Wołoska. Po zakończonej części oficjalnej wszystkie mamy zostały zaproszone na słodki poczęstunek.

FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - for WEB
HTML code - Admin
Kolorowy Dzień

23 maja odbył się w naszej szkole „Kolorowy Dzień”. Pomysłodawcą i organizatorem tego dnia był Samorząd Uczniowski. Każda klasa miała za zadanie ubrać się w najbardziej kolorowe stroje. Bezkonkurencyjna okazała się klasa VI a szkoły podstawowej. Uczniowie wyglądali fantastycznie, zrobiło się bajecznie kolorowo. W nagrodę wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali od przedstawicieli samorządu uczniowskiego drobny upominek. Za rok z pewnością powtórzymy taki dzień.

FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - AB
HTML code - Admin
Mistrz słownictwa angielskiego 2018

Dnia 16 maja 2018 w Szkole Podstawowej odbył się IV etap konkursu z języka angielskiego "Mistrz słownictwa angielskiego 2018". Pomysłodawcą, organizatorem i autorem konkursu była Pani Anna Bobak. Konkurs był adresowany do uczniów klas III – V i VI – VII. Celem konkursu było poszerzenie i utrwalenie poznanego słownictwa, popularyzowanie nauki języka angielskiego, motywowanie uczniów do samodzielnej nauki języka angielskiego. Zmagania składały się z czterech etapów i w każdym etapie były dwa zadania. Z satysfakcją możemy stwierdzić, że konkurs ten cieszył się dużym powodzeniem wśród uczniów, o czym świadczy fakt, że udział w nim wzięło 30 uczniów.
Mistrzem słownictwa angielskiego w kategorii dzieci starszych zostały ex aequo Dominika oraz Weronika, miejsce drugie Paweł, miejsce trzecie zajęła Martyna. W kategorii dzieci młodszych trzy pierwsze miejsce zajęły: Ola, Ola i Zuzanna.
Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.

FOTO - No_FOTO TEXT - AB
HTML code - Admin

Omnibus matematyczny

11 maja 2018 w SP nr 2 w Ustrzykach Dolnych odbył się finał XI edycji konkursu Omnibus matematyczny pod patronatem burmistrza miasta Pana Bartosza Romanowicza. Jak co roku liczna grupa uczniów począwszy od dzieci z oddziałów zerowych po VII klasę SP uczestniczyła w konkursie. Pierwszy etap tradycyjnie polegał na rozwiązaniu zestawów zadań, które pojawiały się na stronie internetowej SP nr 2 w Ustrzykach. Rozwiązane zestawy były przesyłane organizatorom. Uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki zostali zakwalifikowani do ścisłego finału.
Z wielką przyjemnością informujemy, że dwóch uczniów naszej szkoły zostało zaproszonych na uroczyste wręczenie nagród, które odbyło się 22 maja w urzędzie miejskim.
Tymon Bilas zajął V m-ce w kategorii klas II SP, natomiast Aleksandra Marcinuk zajęła IV miejsce w kategorii klas III SP. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.FOTO - No_FOTO TEXT - AMa
HTML code - Admin

APEL Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Dnia 7 maja w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pani Małgorzaty Gaber i pana Mariusza Bochnowskiego przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie.
Uroczystość tę rozpoczęto odśpiewaniem hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna. Laura, Natalia i Piotr, uczniowie klasy VIb, przedstawili przebieg wydarzeń, dzięki którym doszło do uchwalenia pierwszej konstytucji w Europie, a drugiej na świecie. Wiersze recytowały: Zuzia, Bożenka i Gabrysia - uczennice z klasy VIa oraz Iza z klasy VIb. Uroczystość uświetniły również wokalne występy solowe o tematyce patriotycznej: Julii z klasy V w piosence „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”, Weroniki z klasy VII „Polsko, Polsko naszych zdarzeń” oraz Martyny również z klasy VII „Taki kraj”. Wspólnie odśpiewano „Witaj Majowa Jutrzenko”, a na zakończenie „Kocham Cię Polsko”.
Wszystkim obecnym na apelu uświadomiono, że warto i należy pielęgnować patriotyzm w nas samych każdego dnia. Po zakończeniu apelu zabrała głos dyrektor pani Lucyna Wota, która w krótkim przemówieniu przypomniała uczniom sens obchodów tego święta, a także zwróciła uwagę by systematycznie wypełniali obowiązki szkolne oraz solidnie przygotowywali się do lekcji. Występ uczniów nagrodzono gromkimi brawami.

FOTO - No_FOTO TEXT - MaG
HTML code - Admin

Akcja charytatywna Szkolnego Klubu Wolontariatu

Przed rozpoczęciem majówki dobiegła końca akcja charytatywna Szkolnego Klubu Wolontariatu pod hasłem NAKARM ZWIERZAKA, której celem był zbiór jak największej ilości suchej karmy dla psiaków. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Tyrawie Wołoskiej począwszy od klas najmłodszych czynnie wzięli udział w kampanii na rzecz czworonogów. Wolontariusze z klasy 7 nazbierali łącznie 181 kilogramów pełnowartościowego pożywienia. Cały zbiór został przekazany w dniu 26.04.2018r. przedstawicielce schroniska Wesoły Kundelek z pobliskiego Leska. W imieniu SKW składamy serdeczne podziękowania uczniom klas 0-7 za dobrowolne, jakże aktywne oraz owocne przyłączenie się do naszego przedsięwzięcia. Mamy też nadzieję, że pomysł „chwycił za serca” i dzięki pomocy uczniów szkoły podstawowej będziemy mogli organizować taką akcję cyklicznie.

FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - IW
HTML code - Admin
Dzień Ziemi 2018

25 kwietnia 2018 w naszej szkole odbył się apel z okazji Święta Ziemi, którego celem było kształtowanie właściwych postaw względem środowiska, uświadomienie zagrożeń wynikających ze wzrastającej ilości odpadów oraz zrozumienie korzyści jakie daje segregacja śmieci. Uczennice klasy VII – Dorota, Weronika, Dominika i Martyna przedstawiły historię Święta Ziemi w Polsce i na świecie, zasygnalizowały problem odpadów produkowanych przez człowieka i ich wpływu na organizmy żyjące na naszej planecie. Swój występ wzbogaciły piękną recytacją. Uczennice i uczniowie klasy III SP– Julka, Kinga, Zuzia, Michał, Damian, Kuba, Przemek, Filip i Wiktor krótką inscenizacją zapoznali szkolną społeczność z zasadami segregacji śmieci. Zarówno występ uczennic klasy VII, jak i inscenizacja trzecioklasistów spotkały się z zainteresowaniem odbiorców.

FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - KS
HTML code - Admin
Egzamin Gimnazjalny 2018

W środę 18 kwietnia uczniowie III klasy gimnazjum rozpoczęli najważniejszy test w swoim dotychczasowym życiu szkolnym. Przez trzy dni zmagali się z zadaniami zamkniętymi i otwartymi zamieszczonymi w sześciu testach gimnazjalnych.
18.04 – historia i WOS oraz język polski,
19.04 – przedmioty przyrodnicze i matematyka,
20.04 – j. angielski i j. niemiecki w zakresie podstawowym i rozszerzonym.


Gimnazjaliści pracowali pod czujnym okiem komisji, a salę opuszczali z optymistycznym nastawieniem co do wyników.

Pozostaje życzyć jak najwyższej liczby punktów.

FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - AJ
HTML code - Admin
Przegląd Teatralny BDK Lesko i konkurs Wiedzy o Teatrze

Juz od niespełna 10 lat nasza Szkoła bierze udział w Przeglądzie Teatralnym w BDK Lesko i konkursie Wiedzy o Teatrze. Ten rok był dla nas szczególnie szczęśliwy gdyż nasze uczennice zajęły dwa czołowe miejsca w konkursie dla klas 4-6 (Julia Jasińska - I miejsce, Zuzanna Batorska - II miejsce). Klasa piąta przedstawiła spektakl kukiełkowy w reżyserii pani Renaty Batorskiej i zdobyła Złotą Statuetkę dla Szkoły!

FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - RB
HTML code - Admin
Święto Służby Zdrowia

Co roku 7 kwietnia obchodzimy Dzień Służby Zdrowia. W tym dniu wszyscy, ci którzy są pracownikami: zakładów opieki zdrowotnej, szpitali, przychodni, aptek i innych instytucji służących naszemu zdrowiu obchodzą swoje święto. Z tej okazji klasa V z wych. Panią Renatą Batorską przygotowali program artystyczny pt. Witaminki dla księżniczki Marcelinki.
Każdy to przyzna i każdy powie, że najważniejsze w życiu jest zdrowie. Jak pisał wielki poeta Jan Kochanowski we fraszce „Na zdrowie” "Szlachetne zdrowie nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz".

O nasze zdrowie dbają lekarze i pielęgniarki Zakładu Opieki Zdrowotnej w Tyrawie Wołoskiej. Są to: kierownik zakładu lekarz medycyny pan Jacek Stach, pani doktor stomatolog. Personel pielęgniarek tworzą: pani Czesława Wołoszyn i pani Wiesława Janiszewska. Dzisiejsza akademia jest wyrazem naszej wdzięczności lekarzom i pielęgniarkom.

Pamiętamy również o emerytach pani Krystynie Batorskiej, i innych którzy kiedyś pracowali dla naszych rodziców i dziadków. Wszystkim chcemy powiedzieć – dziękujemy: za opiekę, za pomoc w nagłych wypadkach, za robione zastrzyki, opatrywane kolana, pobieraną krew, tabletki na ból brzucha i głowy i wiele, wiele innych leczonych dolegliwości.

Pragniemy w dniu tego święta złożyć najlepsze, najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, radości wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - RB
HTML code - Admin
KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ I NAJWIĘKSZĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ

Konkurs ogłoszony przez Parafię i Szkołę Podstawową w Tyrawie Wołoskiej ruszył we wszystkich kategoriach z wielkim rozmachem. W niedziele palmową uczestnicy konkursu dołączyli do procesji i złożyli swoje prace do oceny jurorów. Wszystkie palmy były cudowne, więc jurorzy, którzy zebrali się 28.03.2018 r. w budynku GOK mieli problem z wyłonieniem tych naj..., naj ... .
W wyniku negocjacji ustalono następujące wyróżnienia:
I kategoria: PRZEDSZKOLE I KLASY 1 – 3 SP.
1 miejsce - Odział przedszkolny „O” c oraz klasa III
II kategoria: SZKOŁA PODSTAWOWA (Kl. 4 – 6 ):
1 miejsce - Klasa 6A
III kategoria: KLASA 7 oraz 2-3 GIMNAZJUM:
1 miejsce - Klasa 3 gimnazjum
IV kategoria: ORGANIZACJE:
1 miejsce – Świetlica „Mrówka”
V kategoria: INDYWIDUALNIE (W TYM RODZINY)
Rodziny:
1 miejsce - Rodzina Dudka i Rodzina Król z Tyrawy Wołoskiej
2 miejsce – Rodzina Elżbiety i Edwarda Wołoszyna z Hołuczkowa
3 miejsce – Kasia Wdowiak –kl. 4 + Julia Górniak -kl. 4 oraz Weronika Sowa – kl. 1
VI kategoria: NAJWYŻSZA PALMA:
1 miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich Rakowa
Wszyscy wyróżnieni otrzymali wiele gratulacji oraz nagrody, które wręczono w kościele i Szkole Podstawowej na apelu. Dzieci najbardziej cieszyły się z koszyka słodyczy.

FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - LW
HTML code - Admin
Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Lust auf Lesen?

24 marca nasza uczennica Pola uczestniczyła w finale I Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego Lust auf Lesen? , który miał miejsce w Goethe - Institut w Warszawie. Organizatorem konkursu było Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. Konkurs odbył się w dwóch etapach pisemny oraz ustnym, a w zmaganiach wzięło udział 111 uczniów z całej Polski.
W klasyfikacji generalnej Pola uzyskała wysoką 12 lokatę. Należy wspomnieć , iż w części ustnej zdobyła maksymalną liczbę punktów, a z części pisemnej zabrakło jej jedynie 2,5 pkt. do uzyskania tytułu laureata. Gratulujemy tytułu finalisty i życzymy dalszych sukcesów.

FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - AM
HTML code - Admin
Uroczysty apel z okazji Święta Kobiet

8 marca uczniowie klasy VIa zaprosili szkolną społeczność na przygotowany przez siebie apel poświęcony przypadającemu na ten dzień Międzynarodowemu Dniu Kobiet. Oczywiście, główny ciężar organizacji uroczystości spoczywał na chłopcach, ale zaprosili oni do udziału w apelu trójkę koleżanek, które opowiedziały o sytuacji kobiet w różnych kulturach i różnych okresach historycznych. Dowiedzieliśmy się między innymi, dlaczego "ósmy marca wypada ósmego marca" - cytując jednego z prowadzących uroczystość - czyli dlaczego właśnie tego dnia wypada Święto Kobiet.
Na zakończenie apelu przewodniczący Samorządu Uczniowskiego złożył na ręce Pani Dyrektor najlepsze życzenia adresowane do wszystkich Pań w naszej szkolnej społeczności, dołączając do życzeń tradycyjną wiązankę kwiatów.

FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - Admin
HTML code - Admin
Konkurs pożarniczy 2018

7 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji konkursu „Młodzież zapobiega pożarom”. Tego dnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Tyrawie Wołoskiej, do etapu gminnego przystąpiła grupa 17 osób wyłoniona w kwalifikacjach szkolnych. W wyniku rywalizacji do etapu powiatowego zakwalifikowali się:

- szkoła podstawowa:


1. Daniel Król
2. Maciej Król
3. Oliwier Sroka

- gimnazjum i klasa siódma


1. Pola Rogoz
2. Joanna Chromiak
3. Paulina Jasińska

FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - KK
HTML code - Admin
"Podróże z Obieżyświatem" klasy III ...

1 marca klasa trzecia realizowała ciekawe zajęcia przyrodnicze pt. "Podróże z Obieżyświatem". Tym razem "gościliśmy " w Afryce. Zapraszamy do przeczytania relacji z lekcji napisaną przez Kamila (zdjęcia). Zajęcia poprowadziła p. Irena Kowalczyk, natomiast sprzęt obsługiwał p. Kazimierz Kociszewski.​​

FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - IK
HTML code - Admin
Klasa III w OSP ...

21 lutego klasa trzecia pod opieką wychowawczyni pani Ireny Kowalczyk wybrała się do miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Tyrawie Wołoskiej. Wycieczka edukacyjna związana była z blokiem tematycznym "Cztery żywioły - ogień". Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość utrwalić i przypomnieć sobie zagadnienia realizowane na zajęciach, obejrzeć sprzęt strażacki, wyposażenie straży pożarnej oraz zadać pytania strażakowi.

FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - IK
HTML code - Admin
Lekcja On-Line

19 lutego (poniedziałek) w godzinach 9.00-9.55 klasa III szkoły podstawowej uczestniczyła w kolejnej lekcji online pt. „100 pytań do polarnika”. Lekcja ta, a w zasadzie konferencja na żywo z polarnikami była świetną okazją by zapytać o wszystko, co uczniowie chcieli wiedzieć. Webinarium w dużej części poświęcone bowiem było pytaniom uczniów.
Podczas lekcji połączyliśmy się z Polską Stacją Polarną Hornsund im. Stanisława Siedleckiego na Spitsbergenie, a uczestnicy całorocznej wyprawy badawczej opowiadali o tym, jak wygląda życie i praca na stacji, jakie zwierzęta można tam zobaczyć, jak wygląda ukształtowanie terenu, jaka jest tam temperatura itp.
Polska Stacja Polarna to jedyna tego rodzaju polska placówka naukowa na Dalekiej Północy (Arktyka), która badania prowadzi przez cały rok. A prowadzi się tu badania z zakresu meteorologii, glacjologii, magnetyzmu ziemskiego, fizyki i elektryczności atmosfery, sejsmologii.
W ubiegłym roku szkolnym ci sami uczniowie dwukrotnie uczestniczyli w lekcji online. Wtedy łączyliśmy się z Polską Stacją Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego (Antarktyka). To polska, całoroczna stacja naukowo-badawcza położona nad Zatoką Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych. Wtedy uczniowie zadawali pytania na czacie. Wspaniałą rzeczą jest fakt, że mogliśmy rozmawiać z ludźmi znajdującymi się na dwóch przeciwległych biegunach. Na terenie szkoły zajęcia zorganizowała p. Irena Kowalczyk.

FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - IK
HTML code - Admin
Podsumowanie wyników konkursu plastycznego

Uczniowie naszej szkoły udowodnili, że są pracowici i zdolni. Wzięli udział w konkursie plastycznym „Przestępczości mówimy stanowcze NIE” organizowanym przez Wójta Gminy Sanok i Lokalną Grupę Działania Dolina Sanu, w ramach projektu „Przestępczość? Nie dziękuję!”. Celem projektu było uwrażliwienie dzieci na zachowania prowadzące do rozwoju przestępczości. Adresatem konkursu byli uczniowie szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych z Gminy Sanok i Gminy Tyrawa Wołoska. Naszą szkołę reprezentowali: Zuzanna Batorska, Kamil Van der Weide, Zuzanna Kmicińska, Julia Harabasz, Ewa Sowa, Izabela Kwolek, Maciej Banit, Tomasz Dudka.
Cieszymy się, że nasi uczniowie przystąpili do konkursu, zrozumieli jego tematykę i dzięki zaangażowaniu wykonali piękne prace. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody za udział w konkursie, a 2 uczniów zdobyło bardzo dobre miejsca:

  • Kamil Van der Weide z klasy III SP - III miejsce
  • Zuzanna Batorska z klasy 6a – II miejsce

Podsumowanie projektu i wręczenie nagród odbyło się w PWSZ w Sanoku w wyjątkowej atmosferze. Nasi uczniowie wraz z opiekunem p. Ireną Kowalczyk i dyrektorem szkoły p. Lucyną Wota uczestniczyli w tej znakomitej imprezie, oglądali jasełka wystawione przez uczniów szkoły w Trepczy oraz osobiście odebrali nagrody wręczone przez Wójta gminy Sanok. Serdecznie gratulujemy laureatom i uczestnikom konkursu oraz życzymy dalszych sukcesów.

FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - LW
HTML code - Admin
Apel "Bezpieczne ferie"

Apel bezpieczne ferie przygotowała kl. V wraz z wychowawcą. Uczniowie w humorystyczny sposób przedstawili scenki w czasie bezpiecznych zabaw na śniegu oraz przypomnieli Kodeks postępowania w czasie zimy, o którym należy pamiętać podczas ferii.
Zapamiętaj:


1. Zjeżdżaj na sankach w miejscach położonych daleko od jezdni.
2. Baw się wesoło pod opieką osoby dorosłej.
3. Ślizgaj się na specjalnie przygotowanych ślizgawkach.
4. Nie wrzucaj kolegom śniegu za kołnierz.
5. Nie rzucaj zbyt twardymi śnieżkami,
6. Nie wsiadaj do samochodu z nieznajomymi.
7. Ubieraj się ciepło - chroń głowę i ręce.
8. Bądź widoczny na drodze - noś opaski odblaskowe lub kamizelki.

Bezpiecznych ferii!


FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - NoText
HTML code - Admin
Dzień Babci i Dziadka


„ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA”

Jaki dzisiaj dzień wesoły - najprawdziwsze święto!
Widzę Babcię tak szczęśliwą – pięknie uśmiechniętą.
Dziadek taki elegancki pięknie ogolony,
To dla Babci – mojej Babci czyli swojej żony!


23 stycznia uczniowie klasy IV przygotowali część artystyczną dla swoich dziadków. Pomocni im byli uczniowie klasy I, II i III bo to oni zaprezentowali swoje zdolności wokalne i taneczne. Weronika z klasy VII - śpiew i Julek z klasy V - gra na organkach uświetnili swoimi występami część artystyczną naszego przedstawienia. Na koniec wystąpiła grupa taneczna, która pokazała swoje zdolności. Babcie i Dziadkowie ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i wielkimi brawami dziękowali za występy. Na zakończenie spotkania był słodki poczęstunek i własnoręcznie wykonane przez dzieci upominki dla miłych gości. Było dużo uśmiechu, wzruszeń bo to mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem prezentowali swoje role..

FOTO - NoFoTo TEXT - MJ
HTML code - Admin
Dzień Babci i Dziadka - klasy "0"

24 stycznia, jak co roku w naszej szkole zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. W tych dniach dzieci zaprosiły swoje kochane babcie i dziadków. Przygotowały dla nich specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły oraz zaprezentowały krótkie jasełka. Niejednej babci i dziadkowi, łezka kręciła się w oku. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.
Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na herbatę i słodki poczęstunek. A na koniec tego wyjątkowego dnia dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki i laurki.
Dziękujemy!!!

FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - BK
HTML code - Admin
Sukcesy naszej uczennicy

Z wielką przyjemnością informujemy iż Pola, uczennica klasy III gimnazjum, która przystąpiła do I Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego „Lust auf Lesen i zdobyła maksymalną liczbę punktów w etapie szkolnym. 11 stycznia w Przemyślu odbył się etap regionalny dla uczniów z terenu naszego województwa. Pięciu uczniów z najlepszymi wynikami zakwalifikowano do etapu finałowego, a wśród nich naszą Polę. Etap ogólnopolski odbędzie się w Goethe-Institut w Warszawie 24 marca. Serdecznie gratujemy dotychczasowych sukcesów i mocno trzymamy kciuki za powodzenie w finale.

FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - AM
HTML code - Admin

26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszej miejscowości

Choć za oknem zimowa aura a przenikliwy mróz zniechęcał do wyjścia, na ulicach polskich miast, miasteczek i wsi można było dostrzec uśmiechniętych wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kwestujących w tym roku Dla wyrównania szans w leczeniu noworodków. Również nasza młodzież z identyfikatorami i oznakowanymi puszkami kwestowała na terenie gminy Tyrawa Wołoska w godzinach przedpołudniowych, a także podczas lokalnego finału WOŚP zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury. W przygotowanie imprezy zaangażowali się również uczniowie i nauczyciele, strażacy OSP Tyrawa Wołoska oraz sympatycy WOŚP. Dużym zainteresowaniem cieszyła się licytacja gadżetów i rzeczy przekazanych na rzecz orkiestry. O godz. 19 odbył się koncert zespołu The Feeborn Brothers, a o 20.00 tradycje światełko do nieba. Dziękujemy wszystkim, którzy otwierają serca na potrzeby innych oraz wspierają wolontarystyczna działalność naszej młodzieży.

FOTO - (c) KK for SP_Tyrawa TEXT - AMa
HTML code - Admin

Galeria zdjęć - 26 Finał WOŚP


Jasełka i szkolna Wigilia

21 grudnia w naszej Szkole odbyło się bożonarodzeniowe spotkanie, którego celem było zgromadzenie wokół wigilijnego stołu wszystkich uczniów - od przedszkolaków po młodzież gimnazjalną, pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych. Całą społeczność szkolną powitała pani dyrektor Lucyna Wota. W nastrój świąt Bożego Narodzenia wprowadziły nasjasełka w wykonaniu gimnazjalistów należących do koła wolontariatu. Dodatkowo uczniowie zaprezentowali talenty wokalno - instrumentalne: Julia - gitara, Wiktoria - saksofon, Weronika - gitara i śpiew zaś Martyna oraz uczennice klas VI piękne wyśpiewały kolędy. Następnie ks. proboszcz Jan Bober po odmówieniu modlitwy poświęcił opłatki, którymi wszyscy zgromadzeni łamali się składając sobie świąteczne życzenia. Na wspólnym stole nie zabrakło tradycyjnych wypieków, pierogów czy barszczu z uszkami, a całe spotkanie upłynęło w miłej świątecznej atmosferze.

FOTO - (c) RF for SP_Tyrawa TEXT - AM
HTML code - Admin

Galeria zdjęć - część 1Galeria zdjęć - część 270 rocznica istnienia naszej Szkoły

14 grudnia 2017 roku to dzień w którym świętowaliśmy 70-lecie istnienia Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Tyrawie Wołoskiej. Uroczyste obchody 70-lecia szkoły rozpoczęły się o 10.30 Mszą świętą w Kościele p.w. św. Biskupa Mikołaja, prowadzoną przez proboszcza ks. Jana Bobera i ks. Łukasz Lasotę. We Mszy brali udział przybyli zaproszeni goście, Dyrekcja i nauczyciele, rodzice, a także uczniowie naszej szkoły. Podniosłość święta podkreśliła obecność pocztu sztandarowego Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Tyrawie Wołoskiej.
Po Mszy św. obchody jubileuszu przeniosły się do szkoły. Tu, na sali gimnastycznej, gości powitała p. dyrektor Lucyna Wota, następnie przedstawiła ona krótką historię naszej placówki i oddała głos uczniom, którzy także mieli tego dnia dużo do powiedzenia, zabrali oni nas w podróż do krainy przeszłości , dzięki temu mogliśmy przypomnieć sobie historię szkoły podstawowej. Podczas tych chwil nie zabrakło wspomnień, wzruszeń, radości i "łezki w oku".
W czasie uroczystości głos zabrali także zaproszeni goście, a wśród nich p. Marian Kurasz, sekretarz Gminy Tyrawa Wołoska, p. Krystyna Nitka, poprzednia dyrektor szkoły, przedstawiciele posłów na sejm Rzeczypospolitej Polskiej, p. Piotra Uruskiego i p. Marka Rząsy, dyrektor szkoły ze Słowacji p. Sławomir Tokar, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kuźminie, p. Jolanta Kazimierczak, delegacja ze Szkoły Podstawowej w Dobrej, p. Leszek Hnat, radni wsi Siemuszowa p. Teresa Brzeżawska-Juszczak i p. Tomasz Czapor.
Dyrektor szkoły p. Lucyna Wota odczytała listy od I Damy Rzeczypospolitej Polskiej, pani Agaty Kornhauser–Dudy, małżonki Prezydenta RP i p. Ireny Szadkowskiej, byłej dyrektor szkoły, zaś wicedyrektor p. Krystyna Kwolek przeczytała list od Wojewody Podkarpackiego p. Ewy Leniart. Wszyscy zabierający głos osobiści lub poprzez słowo pisane skierowali do nas wiele ciepłych słów i życzyli sukcesów całej społeczności naszej szkoły. Nie zabrakło również pięknych kwiatów, łakoci dla uczniów i tablic pamiątkowych dla Jubilatki.
Cześć artystyczna zainteresowała wszystkich uczestników Jubileuszu, którzy nie szczędzili pochwał naszym aktorom, recytatorom, śpiewakom i tancerzom.
Swoja obecnością zaszczyciły nas delegacje z innych szkół, byli to nasi słowaccy przyjaciele z Z Š s M Š a Š J w Kamenicy nad Cirochou, zadedykowali Oni naszej Jubilatce krótki montaż słowno-muzyczny wraz z tańcami. W tym ważnym dniu była z nami również delegacja z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Dobrej, która miała dla nas miłe słowa i życzenia.
W trakcie Jubileuszu można było obejrzeć wystawę zdjęć zrobionych na terenie naszej placówki już w II połowie ubiegłego stulecia. Niejeden absolwent Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Tyrawie Wołoskiej mógł odnaleźć siebie i swoich kolegów z dawnych lat na starych fotografiach. Wiele osób popijając kawę i zjadając słodkości wspominało ze wzruszeniem młodość patrząc na te zdjęcia.
Ostatnim etapem programu obchodów Jubileuszu 70-lecia szkoły był uroczysty obiad, na który przybyła liczna grupa zaproszonych gości.
Po części oficjalnej i zwiedzaniu szkoły nadszedł czas na poczęstunek i spotkania Dyrekcji szkoły, byłych nauczycieli i przyjaciół Szkoły Podstawowej w Tyrawie Wołoskiej. Dyrektor szkoły p. Lucyna Wota powiedziała "cieszę się, że podjęłam trud organizacji tego zacnego Jubileuszu, mam nadzieję, że ten dzień zapisze się w pamięci wszystkich uczestników dzisiejszej uroczystości".

FOTO - (c) MS & RF for SP_Tyrawa TEXT - LW
HTML code - Admin

Galeria zdjęć z uroczystości - część 1Galeria zdjęć z uroczystości - część 2Galeria zdjęć z uroczystości - część 3


Wizyta Mikołaja w klasach I - III

FOTO - (c) RF for SP_Tyrawa TEXT - NoText
HTML code - Admin

Galeria zdjęć - część 1Galeria zdjęć - część 2

Spotkanie z Pisarzem ...

1 grudnia 2017 r. uczniowie klas I - III uczestniczyli w spotkaniu autorskim zorganizowanym przez Bibliotekę Gminną i Gminny Ośrodek Kultury w Tyrawie Wołoskiej. Autor Zbigniew Kołba zachęcał młodych czytelników do przeczytania swojej książki o intrygującym tytule "Znajdź mnie i kiedyś odwiedź". Wspólna zabawa miała za zadanie zainteresować dzieci tematem podróży po Polsce, po miejscowościach, które mają ciekawe nazwy. Przedstawił zagadki dla wnikliwych i rady dotyczące zdrowego trybu życia. Gość w sposób humorystyczny nie tylko opowiadał o swojej książce, ale przede wszystkim starał się uświadomić najmłodszym jak ważny jest dla nich zdrowy sen, odżywianie, aktywność ruchowa. Podkreślił znaczącą rolę książek i nauki, jednocześnie przytoczył na ten temat kilka zaskakujących aforyzmów, które bardzo podobały się słuchaczom. Całe spotkanie przebiegało w bardzo dobrej atmosferze. Dziękujemy p. Elżbiecie Białeckiej i p. Bożenie Bobyk za zaproszenie.

FOTO - dzięki uprzejmości GOK TEXT - JG
HTML code - Admin
W galicyjskim miasteczku ...

22 listopada po raz kolejny klasa trzecia i druga szkoły podstawowej uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej. Tym razem uczniowie wyjechali do skansenu w Sanoku i chociaż pogoda nie bardzo dopisywała uczniowie z ciekawością słuchali prowadzącej oraz oglądali wnętrza chat Miasteczka Galicyjskiego. Dzieci zapoznały się z pracą: szewca, krawca, zegarmistrza i stolarza. Obejrzały dom nauczyciela, dom żydowski, sklep państwowy i prywatny oraz pocztę.
Ku wielkiemu zdziwieniu w żadnym pomieszczeniu nie zauważyli łazienki. "Jak się myto?" - dopytywały. Na te i inne pytania chętnie odpowiadała  pani przewodnik. Następnie uczniowie udali się na warsztaty garncarskie. Tam mogli wykonać własną pracę w glinie. Okazało się jednak, że praca garncarza nie należała do najłatwiejszych. 
Wyjazd związany był z blokiem tematycznym Dawno,dawno temu.... Podczas zwiedzania uczniowie mogli odpowiedzieć sobie na pytania: Jak się kiedyś ubierano?, Jak mieszkano?, Co jedzono?, Jakie rzemiosła wykonywano? 

FOTO - NoFoTo TEXT - IK
HTML code - Admin
APEL Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 1918 roku był pierwszym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości. Wielu Polaków poświęciło całe swe życie dla Ojczyzny, na swój sposób walcząc o jej wolność.
W 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, 11 listopada 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Tyrawie Wołoskiej uczniowie naszej szkoły przedstawili przepiękną Wieczornicę o patriotycznym charakterze.
Ten sam program został przedstawiony także w szkole - 13 listopada. W uroczystości wzięli udział uczniowie naszej szkoły, nauczyciele oraz pracownicy szkoły.
Na początku uroczystego apelu wspólnie cała społeczność szkolna odśpiewała hymn narodowy. Młodzi aktorzy przybliżyli historię naszego kraju – czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. Apel był przedstawiony w bardzo ciekawej formie – uczniowie opowiadali historię walki Polaków o odzyskanie niepodległości oraz recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne.

Program artystyczny był dla wszystkich wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Do występu przygotowały uczniów: p. Alicja Jach i p. Małgorzata Gaber. Na zakończenie szkolnego apelu, pani dyrektor Lucyna Wota, podziękowała nauczycielkom i uczniom za piękny występ i cenną lekcję historii, która była także ważnym źródłem informacji o trudnych losach naszej Ojczyzny.

FOTO - NoFoTo TEXT - MaG
HTML code - Admin
Warsztaty Filmowe 2017

W dniach od 22.10.2017 do 26.10. 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Tyrawie Wołoskiej odbywały się warsztaty filmowe pt. „Jesień w Bieszczadach”, których inicjatorem była kierownik GOK p. Bożena Bobyk. Uczestniczyło w nich 21 uczniów klasy czwartej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Tyrawie Wołoskiej. Zajęcia te prowadzone były przez p. Wiesława Ziębę i p. Eugeniusza Gordziejuka oraz panią Aleksandrę Kamińską. Nasi uczniowie przez 4 dni świetnie bawili się w autorów filmu animowanego. Wynikiem tych spotkań jest filmik, którego twórcami są organizatorzy warsztatów, uczniowie klasy czwartej oraz uzdolnieni muzycznie uczniowie, którzy stworzyli podkłady muzyczne.
26 października 2017 roku odbyła się uroczysta premiera filmu „Jesień w Bieszczadach”, w której uczestniczyła pani dyrektor szkoły, uczniowie klasy czwartej wraz z wychowawcą, rodzice i inni zaproszeni goście. Pani dyrektor szkoły Lucyna Wota serdecznie podziękowała inicjatorom projektu tj. pani Ewelinie Gordziejuk – producentowi „Akademii Filmowej EGoFilm”, państwu prowadzącym zajęcia oraz pani Bożenie Bobyk – kierownikowi GOK w Tyrawie Wołoskiej za umożliwienie uczniom przeżywania kolejny już raz tak ciekawej przygody. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali dyplomy i pamiątkowe rysunki z postaciami ze znanych bajek autorstwa p. Wiesława Zięby.
Mamy nadzieję, że zdobyte wiadomości i umiejętności nasi uczniowie dobrze wykorzystają. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

FOTO - Dzięki uprzejmości GOK TEXT - Info_for_SP_WEB
HTML code - Admin
Wycieczka do Wrocławia

W październiku 20 osobowa grupa uczniów szkoły podstawowej miała przyjemność uczestniczyć w wycieczce do Wrocławia. Bardzo wczesnym rankiem w poniedziałek cała grupa pod opieką p. Izabeli Woty – Zięby, Barbary Kijek i Renaty Fandrejewskiej wyruszyła w drogę. Zaplanowany program wycieczki był niezwykle ciekawy. Po przybyciu do pięknego miasta, pierwszą atrakcją było zwiedzanie „Kolejkowa” , ogromnej makiety przedstawiającej w miniaturze życie i architekturę na Dolnym Śląsku. Obiekt został zorganizowany na terenie dawnego dworca zwanego „Świebodzkim” i swoim miniaturowym kunsztem zrobił ogromne wrażenie na wszystkich zwiedzających. Tego dnia udaliśmy się również do centrum nauki i wiedzy o wodzie „Hydropolis”. Jest to miejsce, w którym różnorodne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw. Spacer po starym mieście i podziwianie niezwykłych zabytków architektury zakończyła pierwszy dzień wycieczki.
Drugiego dnia mieliśmy przyjemność zwiedzić słynną Halę Stulecia i Ogród Japoński oraz piękny ogród zoologiczny wraz z zachwycającym afrykarium. Trzeciego dnia skupiliśmy się na podziwianiu sztuki. Ogromne wrażenie zrobiła na wszystkich Panorama Racławicka wystawiona w specjalnie do tego przeznaczonym pawilonie, a komentarz do obrazu pozwolił lepiej zrozumieć przedstawioną na nim historię. Potem wycieczka udała się do Muzeum Narodowego, gdzie można podziwiać ogromna kolekcję sztuki z różnych epok. Po tych pełnych wrażeń chwilach wyruszyliśmy w drogę powrotną, umilając podróż wspólnym śpiewem. Wycieczkę można zaliczyć do bardzo udanych i na pewno wartą powtórzenia w przyszłości.

FOTO - For_SP_WWW TEXT - RF
HTML code - Admin
Bicie rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej

16 października (poniedziałek) odbyła się próba bicia rekordu w największej lekcji resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Całe wydarzenie trwało pół godziny od 12:00 do 12:30 i polegało na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej na jak największej liczbie fantomów, a co za tym idzie - przez jak największą liczbę osób. Uczniowie mieli do wykonania co najmniej 5 cykli (30 uciśnięć i 2 wdechy uznany jako 1 cykl). W tym roku w akcji brały udział niektóre osoby z klasy III (edukacja wczesnoszkolna) i klasy V. Uczniowie z powagą podeszli do wykonywanych czynności i wykonali dużo więcej niż wymaganych 5 cykli.
W tym wydarzeniu uczestniczymy od pierwszej akcji, która odbyła się w 2013 roku. Na terenie naszej szkoły całość przygotowała pani Irena Kowalczyk, a podczas lekcji pomagały panie: Irena Sroka i Renata Batorska. Zdjęciami i nagraniem filmu zajął się pan Mariusz Bochnowski. Dziękujemy uczniom i nauczycielom!

FOTO - MaB TEXT - IK
HTML code - Admin
Dzień Nauczyciela 2017

Dnia 16 października 2017 roku o godz. 11.30 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Tyrawie Wołoskiej odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy V i III gimnazjum pod kierownictwem Pani Anny Bobak, nauczyciela języka angielskiego przygotowali „Galę Oskarów” na której każdy nauczyciel oraz pracownik niepedagogiczny otrzymał Oskara. Po Gali wręczenia Oskarów uczniowie klasy V docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę. Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim, o czym świadczyły gromkie brawa i słowa uznania.
Po części artystycznej nastąpiło wystąpienie Wójta Gminy Tyrawa Wołoska Pana Jana Chowańca, który złożył życzenia i kwiaty. Pan wójt wręczył również nagrody wójta wyróżniającym się w pracy nauczycielom. Następnie piękny bukiet kwiatów oraz gorące życzenia dla wszystkich pracowników szkoły złożyła w imieniu rodziców przewodnicząca Rady Rodziców Pani Katarzyna Gibała.
Na zakończenie Pani Dyrektor Szkoły podziękowała wszystkim za kwiaty i życzenia. Impreza zakończyła się poczęstunkiem i spotkaniem towarzyskim wszystkich pracowników szkoły na które zaprosiła Rada Rodziców

FOTO - MB TEXT - AB
HTML code - Admin
Ślubowanie Pierwszoklasistów 2017

Dnia 6 października 2017 roku w szkole w Tyrawie Wołoskiej odbyło się pasowanie dzieci z klasy pierwszej na uczniów Szkoły Podstawowej. Uroczystość odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Tyrawie Wołoskiej. Na ceremonię przybyli zaproszeni goście, w tym Pani Dyrektor Lucyna Wota, Pan Wójt gminy Jan Chowaniec, oraz księża, ks. proboszcz Jan Bober i ks. katecheta Sebastian Lasota. Przyszli pierwszoklasiści wykonali program artystyczny przygotowany pod nadzorem wychowawczyni. Następnie Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania na ucznia. Na uroczystość przybyli również trzecioklasiści, którzy podarowali pasowanym uczniom symboliczne upominki. Rodzice przygotowali poczęstunek dla wszystkich, a cała ceremonia przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze.

FOTO - RF TEXT - IS
HTML code - Admin
Lekcja w piekarni ...

Uczniowie klasy drugiej i trzeciej szkoły podstawowej uczestniczyli w lekcji edukacyjnej, która odbyła się w piekarni IRESTA. Wyjazd odbył się 5 października, a związany był z blokiem tematycznym "O chlebie" realizowanym na wcześniejszych zajęciach w szkole. Podczas zajęć dzieci miały możliwość poznać pracę piekarza, zapoznać się z etapami powstawania ciasta, rozwałkować ciasto na taśmie, własnoręcznie włożyć ciasto do foremek na tzw. "orzeszki". Duże zainteresowanie wzbudziły ciekawe sprzęty używane w piekarni: kotły do wyrabiania ciasta, piec do wypiekania chleba, taśmy do wkładania ciasta do pieca, tradycyjną łopatę do wyjmowania upieczonych bochenków. Po piekarni oprowadzała nas właścicielka, a następnie piekarz, który ciekawie opowiadał o swojej pracy. Na koniec dzieci zostały poczęstowane ciastkami z tejże piekarni, co było bardzo miłym akcentem. 
  Po wizycie w piekarni grupa udała się do kina na film przyrodniczy w 3D. Podczas seansu trwającego 86 min przedstawiono wybrane gatunki zwierząt Afryki i Ameryki Północnej. Uczniowie poznali jedno z najmniejszych zwierząt Ameryki Północnej - pasikoniszkę oraz inne zwierzęta takie jak pręgowca czy myszołowce, które są jedynymi ptakami drapieżnymi polującymi w stadach.
Organizatorem i kierownikiem wyjazdu była pani Irena Kowalczyk, a opiekunami pani Jolanta Gibała i pan Kazimierz Kociszewski.

FOTO - TEXT - IK
HTML code - Admin
Wycieczka edukacyjna klasy III

2 października klasa trzecia (edukacja wczesnoszkolna) odbyła wycieczkę edukacyjno-krajoznawczą po naszej okolicy. Przed wyjściem uczniowie przypomnieli sobie zasady zachowania się w lesie oraz jakimi zmysłami (wzroku, węchu, słuchu, dotyku) możemy poznawać przyrodę.
Cele zaplanowanej wycieczki to: obserwacja przyrody leśnej w jej naturalnym środowisku, rozpoznawanie drzew i krzewów leśnych, wskazywanie różnic i podobieństw między drzewem i krzewem, obserwacja zwierząt (ptaki, owady, ssaki), uwrażliwienie na piękno otaczającej przyrody.
W czasie wycieczki uczniowie żywo reagowali na każdy okaz czy dźwięk. Udało się nawet usłyszeć i zobaczyć małego dzięciołka, ktęry pięknie zaśpiewał nad naszymi głowami. Wiele radości sprawiło oglądanie oryginalnych miejsc ograniczonych ramą. Dzieci wyszukiwały interesujące miejsca, do twarzy przykładały pustą tekturową ramę. W ograniczonej ramą przestrzeni podziwiały piękno naturalnego krajobrazu. Ich oczom ukazywał się obraz, który przedstawiali na papierze.
Zajęcia poprowadzila wychowawczyni Irena Kowalczyk, a dodatkowym opiekunem i fotografem była pani Renata Batorska.

FOTO - RB TEXT - IK
HTML code - Admin
Międzynarodowy Dzień Języków Obcych

27 września 2017 obchodziliśmy w naszej szkole po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Jego głównym celem było uświadamianie korzyści płynących z uczenia się języków obcych oraz podkreślenie ich roli i znaczenia. Uczniowie przygotowali pod okiem opiekunów Anny Bobak - koordynatora uroczystości, Edyty Sroki i Anny Marciniuk program edukacyjno-rozrywkowy. Zaprezentowany program składał się z czterech części.
W pierwszej części, w celu włączenia całej społeczności szkolnej w obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych uczennica Pola wyrecytowała wiersz w języku niemieckim.
Druga część obejmowała przedstawienie pt.”Czerwony Kapturek” w języku angielskim. Przedstawienie zakończyło się niewątpliwym sukcesem uczniów klasy V i VI, świadczyły o tym gromkie brawa.
W trzeciej części uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się w strojach z różnych stron świata. Uczniowie klasy V wystąpili w strojach: Amerykanina, Brytyjczyka, Irlandczyka, Polaka, Meksykanina , Chinki, Indianina, Japończyka, Araba, Hiszpanki oraz Hiszpana. Każdy uczeń prezentując swój strój przywitał się w języku kraju jaki prezentował.
Na zakończenie każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności językowe w łamańcach językowych. W zabawie brali udział uczniowie oraz nauczyciele. Było naprawdę interesująco i zabawnie.
Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie naszej szkoły, dołożyli wszelkich starań, aby ta uroczystość na długo pozostała w naszej pamięci.

FOTO - KK TEXT - AB
HTML code - Admin
Spotkanie na temat "Bezpieczni w każdej sytuacji"

18 września w naszej szkole odbyło się spotkanie czterech grup przedszkolnych z policjantem panem Jakubem Pihutem dzielnicowym Tyrawy Wołoskiej. W spotkaniu uczestniczyła również dyrektor Szkoły Podstawowej pani Lucyna Wota i wójt Tyrawy Wołoskiej pan Jan Chowaniec. Policjant rozmawiał z dziećmi na temat bezpieczeństwa dzieci podczas drogi z domu do przedszkola i z przedszkola do domu, o zasadach jakie należy przestrzegać, korzystając z drogi jako piesi- o zasadach przechodzenia przez jezdnię, uczył dzieci jak należy zachować się wobec nieznajomych- zasadach ograniczonego zaufania i sposobie zachowania się w razie ataku psa. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Po spotkaniu dzieci otrzymały od pana wójta znaczki odblaskowe i długopisy, od pani dyrektor odblaski na plecaki, a od pana policjanta odblaski na rękę.

FOTO - (c)_SP_Tyrawa_WEB TEXT - RF
HTML code - Admin
Wybory do Samorządu Uczniowskiego

8 września w naszej Szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego oraz na opiekuna SU zorganizowane przez dotychczasowych opiekunów szkoły podstawowej i gimnazjum – p. Małgorzatę Gaber i p. Małgorzatę Jasińską. Każda klasa wytypowała trzech kandydatów spośród uczniów i jednego kandydata z grona nauczycielskiego. Na karcie do głosowania każdy wyborca mógł skreślić jednego kandydata. W głosowaniu wzięło udział 121 uczniów z obu szkół. Ważnych głosów oddano 119.

W roku szkolnym 2017/2018 w Samorządzie Szkolnym zasiadać będą:
1. Kacper, kl. II gim
2. Arkadiusz, kl. V
3. Wiktoria, kl. VII
4. Daniel, kl. VIa
5. Patryk, kl. VIb
6. Paulina, kl. III Gim


Opiekunem Samorządu została p. Anna Bobak

FOTO - NoFoTo TEXT - AB
HTML code - Admin


Inauguracja Roku Szkolnego 2017-2018

Fotorelacja z inauguracji nowego Roku Szkolnego 2017-2018 w Szkole Podstawowej w Tyrawie Wołoskiej.

FOTO - MB TEXT - NoText
HTML code - Admin