Egzamin Ósmoklasisty 2023

Wkrótce obszerna relacja z egzaminu ... .


(c) for SP Tyrawa FOTO - MB TEXT - NoTextHTML code - AdminDzień Ziemi 2023

Dnia 21 kwietnia w naszej szkole odbył się apel z okazji Święta Ziemi, przygotowany przez uczennice i uczniów klasy ósmej. Uczniowie przybliżyli słuchaczom problemy związane z ochroną środowiska i zagrożenia wynikające z braku odpowiedzialności człowieka za stan otaczającej przyrody. Ponadto przedstawili krótką historię Święta Ziemi w Polsce i na świecie, wzbogacając ją recytacją, tańcem dla Ziemi oraz scenką teatralną "U lekarza". Po zakończeniu apelu reprezentanci klasy zasadzili pod szkołą drzewko, zapoczątkowując tradycję sadzenia drzew przez klasę kończącą w danym roku szkołę.


(c) for SP Tyrawa FOTO - MB TEXT - KS
HTML code - AdminDzień Kolorowej Skarpetki

Dzień Kolorowej Skarpetki obchodzony 21 marca, to święto ściśle związane z obchodami Światowego Dnia Zespołu Downa. Tego dnia wypada założyć różnokolorowe skarpetki i dać w ten sposób wyraz solidarności z osobami z trisomią 21 chromosomu. W tym dniu szkolna społeczność przystąpiła do akcji, gdzie została przeprowadzona pogadanka połączona z warsztatami w grupach przedszkolnych oraz klasach I-III. Zadaniem dzieci było wysłuchanie nagrań, nauka rymowanki, zaprojektowanie swojej skarpetki oraz wykonanie zakładki do książki. A na zakończenie warsztatów była bajka o „Skarpetkowej Fredzi”. Również z tej okazji został zorganizowany w naszej szkole konkurs na ciekawe, skarpetkowe zwierzątko. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie na najbardziej barwne, wesołe i zwariowane Skarpetkowe Zwierzątko. Ilość prac była naprawdę imponująca, a zwierzątka przepiękne i bardzo pomysłowe. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie dostały dyplomy oraz małe upominki ufundowane przez Rade Rodziców, a prace zostały wyeksponowane na dolnym korytarzu. Jury po długich i burzliwych obradach wyłoniło zwycięzców:

Grupy przedszkolne:

I miejsce – Zofia Maniawska 0A
II miejsce – Aleksandra Gazdowicz 0B
III miejsce – Klaudia Michalik

Wyróżnienie:

Filip Major -0B, Julia Kuzio- 0A, Laura Borgosz- 0A

Klasy I-III:

I miejsce- Milena Bindas kl. III
II miejsce- Milena Kuzio kl.I


Akcją koordynowała p. Justyna Klecha.


(c) for SP Tyrawa FOTO & TEXT - JK
HTML code - AdminKiermasz Wielkanocny

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego 31 marca w naszej szkole odbył się kiermasz ozdób świątecznych, ciast, ciasteczek i innych słodkości. Akcja spotkała się ogromnym odzewem ze strony rodziców, uczniów i nauczycieli. To była cenna lekcja współpracy, pracowitości, zaangażowania i przykładu dla dzieci i młodzieży – wspólnie można stworzyć coś wielkiego, a marzenia stają się realne do zrealizowania. Niniejszym składamy serdeczne podziękowania rodzicom, których nazwisk nie znamy, ale którym zawdzięczamy sukces, uczennicom, uczniom oraz przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego. Państwa postawa jest niezwykle budująca i umacniająca naszą społeczność szkolną. Pragniemy wyrazić szczerą nadzieję, że nasza współpraca będzie równie owocna w kolejnych miesiącach i latach. DZIĘKUJEMY!!!


(c) for SP Tyrawa FOTO & TEXT - AB
HTML code - AdminPierwszy Dzień Wiosny 2023

Wkrótce obszerne sprawozdanie z obchodów Pierwszego Dnia Wiosny!


FOTO - (c) for SP Tyrawa MB & Admin TEXT - Admin
HTML code - Admin


Turniej Piłki Nożnej Halowej

17 marca 2023 w hali ZSCKR odbył się turniej piłki nożnej halowej. W zawodach wzięło udział 12 drużyn ze szkół podstawowych: Długie , Tyrawa Wołoska, Besko, Łukowe, Myczków, Strachocina, Prusiek, Pobiedno, Niebieszczany, Zarszyn, Bukowsko i Tarnawa. Po rozegraniu eliminacji grupowych osiągnęliśmy bardzo dobry rezultat zajmując pierwsze miejsce w grupie po remisie 0:0 z SP Długie, pokonując 2:0 SP Łukowe oraz niespodziewanie SP Besko 4:0, które to było ubiegłorocznym triumfatorem imprezy. Do fazy półfinałowej awansowało 6 drużyn, na tym etapie pokonaliśmy SP Bukowsko 2:1. Awansowaliśmy tym samym do fazy finałowej gdzie rozegraliśmy dwa mecze remisując z Niebieszczanami 0:0, i ulegając minimalnie 0:1 SP Długie, co w konsekwencji dało nam świetne trzecie miejsce w całym turnieju. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować organizatorom za zaproszenie, świetną organizację, sportową rywalizację w duchu fair play wszystkim przeciwnikom, oraz przede wszystkim Reprezentacji Naszej Szkoły za dużo emocji i ogromne zaangażowanie.
Skład reprezentacji: Hajduk Norbert – bramkarz, zawodnicy – Biłas Jakub, Nitka Adam, Niebieszczański Filip, Maksym Bartosz, Mielnikiewicz Przemysław, Stec Wiktor, Hajduk Miłosz, Krupa Michał.


(c) for SP Tyrawa FOTO & TEXT - MB
HTML code - AdminTurniej szachowy

11 Lutego został w Naszej Szkole zorganizowany Turniej Szachowy o Mistrzostwo Gminy Tyrawa Wołoska. Współorganizatorami był Gminny Ośrodek Kultury, oraz Szkoła Podstawowa w Tyrawie Wołoskiej. Turniej stał na wysokim poziomie, został rozegrany systemem szwajcarskim, zaś nagrody zostały przydzielone zarówno w kategorii dziewcząt, jak również oddzielnie w kategorii chłopców. Klasyfikacja była następująca:

Dziewczęta :

1 miejsce : Michalina Maniawska
2 miejsce : Natalia Śląski
3 miejsce : Oliwia Bilańska


Chłopcy :

1 miejsce : Tomasz Dutka
2 miejsce : Michał Kaliniak
3 miejsce : Damian Janiszewski


Serdeczne podziękowania dla Pani Dyrektor Naszej Szkoły Pani Alicji Jach za udostępnienie obiektu do organizacji Turnieju, oraz Pani Bożeny Bobyk, Dyrektor GOK za ufundowanie nagród, pomoc w organizacji i przeprowadzeniu Turnieju.


(c) for SP Tyrawa FOTO & TEXT - MB
HTML code - Admin"Powstanie Styczniowe" - pokaz historyczny

W naszej Szkole odbył się pokaz historyczny "Powstanie Styczniowe". Zaprezentowane zostały stroje, broń i rekwizyty z okresu Powstania Styczniowego.


FOTO - (c) for SP Tyrawa TEXT - Admin
HTML code - AdminOgólnopolski konkurs z języka angielskiego Forget- me – not

23 listopada 2022r. w naszej szkole odbył się Ogólnopolski konkurs z języka angielskiego Forget- me – not. Konkurs cieszył się dużą popularnością. Reprezentanci poszczególnych klas stanowili uczniowie: klasa 3 – 6 uczniów, klasa 5 – 2 uczniów, klasa 6 – 5 uczniów, klasa 7 – 3 uczniów, klasa 8 – 3 uczniów. Pytania konkursowe ( w formie zadań zamkniętych i otwartych) były ułożone w oparciu o przedstawione wcześniej opowiadania, sentencje oraz współczesne piosenki angielskie. W testach konkursowych zawarte były pytania o różnej skali trudności, dlatego też wszyscy uczniowie mogli spróbować swoich sił. Wyniki konkursu otrzymaliśmy 30 stycznia i dowiedzieliśmy się, że 11 naszych uczniów otrzymało dyplomy uznania a pozostali uczniowie dyplomy uczestnika. Uczeń klasy 7 Tymon Biłas zdobył najwyższą ilość punktów i otrzymał dyplom oraz pamiątkowy słownik. Organizatorzy konkursu składają serdeczne podziękowania Radzie Rodziców za wsparcie finansowe w organizacji konkursu. Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!FOTO - (c) for SP Tyrawa TEXT - AB
HTML code - Admin


Spotkanie opłatkowe 2022

W dniu 22.12.2022r. w naszej szkole odbyło się spotkanie opłatkowe całej społeczności szkolnej. Uroczystość rozpoczął dziewczęcy chór pastorałką przygotowaną pod kierunkiem p. Anny Kociszewskiej. Następnie uczniowie klasy 3 przedstawili przygotowane pod opieką wychowawcy p. Lucyny Wota „Jasełka”. Dzieci, w pięciu scenach przeplatanych śpiewem indywidualnym i zbiorowym, przypomniały dzieje z czasów przyjścia Dzieciątka Jezus i wprowadziły wszystkich uczestników spotkania w świąteczną atmosferę. Trzecioklasistów wspomagały uczniowie z klasy 8 i klasy 6 oraz uczennica z oddziału „0”. Nasi młodsi i starsi aktorzy świetnie przygotowali się do swoich ról, a nawet potrafili zastąpić tych, którzy byli nieobecni. Po zakończeniu „Jasełek” chór kontynuował koncert kolęd i pastorałek. Wszystkich ogarnął wspaniały nastrój. Śpiewaliśmy kolędy, składaliśmy życzenia i w dobrym humorze rozeszliśmy się na spotkania klasowe. Opłatki dla całej społeczności szkolnej zafundował ks. proboszcz Wojciech Walczak, za co serdecznie dziękujemy. Podczas spotkania głos zabrała dyrektor szkoły p. Alicja Jach, która złożyła wszystkim uczniom i pracownikom świąteczne życzenia.


FOTO - (c) for SP Tyrawa TEXT - LW
HTML code - AdminCharytatywny koncert kolęd

Na zaproszenie p. Bożeny Bobyk, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury a zarazem inicjatora całego wydarzenia 19 stycznia 2023 r. uczennice klasy siódmej i ósmej pod opieką p. Anny Kociszewskiej wystąpiły z repertuarem wybranych kolęd. W koncercie także wzięły udział: Ludowy Zespół Wokalno-Taneczny „Tyrawa Wołoska” oraz dziecięcy Zespół "Spiwograj" z Białej Cerkwi. Cały dochód z koncertu został przeznaczony dla zespołu z Ukrainy. Spotkanie odbyło się w życzliwej i braterskiej atmosferze przy dźwiękach kolęd i pastorałek, z radością i nadzieją, którą niesie ze sobą Boże Narodzenie.FOTO - (c) for SP Tyrawa TEXT - AmA
HTML code - AdminNasza Szlachetna Paczka

Samorząd Uczniowski w Szkole Podstawowej zwraca się z prośbą do mieszkańców gminy Tyrawa Wołoska o przyłączenie się do akcji „Nasza Szlachetna Paczka”. Nasza pomoc trafi do dzieci przebywających w Hospicjum Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP w Starej Wsi. Obecnie przebywa tam ponad 60 podopiecznych, z czego dużą grupę stanowią bardzo małe dzieci. Siostry opiekujące się dziećmi proszą o:
1) środki pielęgnacyjne: pampersy ( rozmiar 0, 3, 4, 5 ), chusteczki, żele, dezodoranty, oliwki, mydła w płynie, pasty do zębów i środki do higieny osobistej
2) produkty żywieniowe: mogą to być przetwory własnej produkcji, warzywa korzenne, ziemniaki itp. jak również żywność trwała, 0kaszki bobo vita (na wodę, NIE na mleko), słodycze.
3) Inne: zabawki, ozdoby do włosów, ozdoby świąteczne, grube kredki bambino, kleje w sztyfcie ( klej magic)
Wszyscy chętni proszeni są o dostarczenie darów w dniach 19 – 20 grudnia w godzinach od 8:00 do 14:00 do Szkoły Podstawowej w Tyrawie Wołoskiej. W razie pytań prosimy o kontakt ze szkołą. Pamiętajmy…” Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy zatacza koło i wraca do nas” (Flora Edwards)

Liczymy na Państwa życzliwość i wsparcie.


FOTO - (c) for SP Tyrawa TEXT - AB
HTML code - Admin
Wizyta Świętego Mikołaja

6 grudnia przybył do Naszej szkoły miły gość, aby rozdać grzecznym dzieciom długo wyczekiwane prezenty. Począwszy od najmłodszych a skończywszy na najstarszych, wszystkich obdarował hojnie i sprawił wiele radości. Dziękujemy serdecznie Mikołajowi oraz członkom Samorządu Uczniowskiego za prezenty, miło spędzony czas i ogromną radość, którą obdarowane zostały dzieci i młodzież.


FOTO - (c) for SP Tyrawa TEXT - AB
HTML code - Admin11 Listopada 2022 - uroczystości gminne

11 listopada odbyła się akademia środowiskowa w Gminnym Ośrodku Kultury w Tyrawie Wołoskiej, przygotowana przez uczniów naszej szkoły z okazji rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości ... czytaj całość


FOTO - (c) for SP Tyrawa TEXT - RB
HTML code - Admin11 Listopada 2022 - uroczysty apel

...


FOTO - (c) for SP Tyrawa TEXT - NoText
HTML code - AdminKonkurs poetycki

"Doświadczyłyście podkarpacki krajobraz mocniej niż inni i bardziej poetycko". Tak przewodniczący jury konkursu „Podkarpacki krajobraz doświadczam w pełni” rozpoczął uzasadnienie przyznania wyróżnienia dla Zuzi, Oli, Julki i Zosi, które zachwyciły się, w wierszu trzynastozgłoskowym, bieszczadzką przyrodą i nagrały do tego filmik.
Oceniający zauważyli, że opowiadając o czytaniu „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, trochę z przekorą, został dostrzeżony spektakl, który dział się tuż obok, a grała go jesienna przyroda naszej małej ojczyzny, wrót Bieszczadów. Należało tylko zająć miejsce i zachwycić się. Wstęp wolny. Posłuchajcie.
Konkurs został zorganizowany pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.
W utrwaleniu zauroczenia pomogły: M. Polańska i R. Fandrejewska.FOTO - (c) for SP Tyrawa TEXT - MP
HTML code - AdminDzień Dyni 2022

26 października 2022 Samorząd Uczniowski wspólnie z uczniami klasy 8 zorganizowali w naszej szkole Dzień Dyni. W tym dniu odbył się konkurs na najładniejszy lampion z dyni. Organizatorzy mieli nie łatwy orzech do zgryzienia ponieważ lampionów było bardzo dużo i były przepiękne. Uczniowie wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Kilkunastu uczniów zdobyło wyróżnienia i otrzymali nagrody pozostali uczniowie otrzymali słodki upominek.
Specjalnie na ten dzień organizatorki upiekły przepyszne dyniowe babeczki, słodziutkie kruchutkie ciasteczka oraz można było skosztować ciepłej herbatki. Organizatorzy przygotowali na ten dzień zabawy dla całej społeczności szkolnej. Dzień ten był pełen atrakcji i dobrej zabawy, a kreatywność naszych dzieci pozytywnie zaskoczyła nauczycieli. Dziękujemy bardzo członkom Samorządu Uczniowskiego oraz uczniom klasy 8 za uatrakcyjnienie nam tego dnia, mamy nadzieję, że w przyszłym roku również uda się zorganizować taki dzień.


FOTO - (c) for SP Tyrawa TEXT - AB
HTML code - AdminDzień Edukacji Narodowej 2022/23

13.10.2022 r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej, zwyczajowo zwany Dniem Nauczyciela. Było uroczyście, poetycko, śpiewnie, rzewnie, melancholijnie, dowcipnie, a nawet niebiańsko. Niektórzy twierdzili, że nawet retro, ale po kolei.
Klasa II, VII i VIII przygotowały pod kierunkiem polonistki Marii Polańskiej, pani pedagog Justyny Klechy oraz pani Ireny Sroki krótki program artystyczny.
Na początku Ola i Filip przypomnieli genezę tego święta i oddali głos recytatorom. Kuba i Zuzia zapytali retorycznie za mistrzem Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim: „Jakże nie pisać wierszy, jakże nie płonąć w podzięce, za dar najpiękniejszy, za wiedzę?” Uczniowie klasy II swoimi wdzięcznymi, dziecięcymi głosami wspomnieli o trudzie pracy nauczyciela, a słowami piosenki podziękowali za cierpliwość i oddanie.
W drugiej części programu, tej mniej oficjalnej, Oskar śpiewająco narzekał na trudny los ucznia, a Kinga i Zuzia we łzawej balladzie przestrzegały przed lekceważeniem nauki ortografii.
Skecz „Boskie rozterki, czyli jak to ze szkołą było” uzmysłowił wszystkim boskie pochodzenie tej szacownej instytucji, a rymowanki o nauczycielach były entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność. Piosenka finałowa „Hej, szkoło, moja szkoło!” to deklaracja uczniów, że ”na ludzi wyjdziemy”.
Na tym zakończono (może zbyt szumnie nazwaną) cześć artystyczną. Potem już tylko brawa, życzenia, życzenia i życzenia. Wszyscy nauczyciele i goście zostali obdarowani słoiczkami z miodem, artystycznie ozdobionymi przez panią Justynę. Ten miód to lek na gardła i serca nauczycielskie.
Do następnego Dnia Nauczyciela.


FOTO - (c) for SP Tyrawa TEXT - MP
HTML code - AdminInauguracja roku szkolnego 2022/23

Inauguracja roku szkolnego 2022/23 w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Tyrawie Wołoskiej rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły, którą sprawowali kapłani naszej parafii – ks. proboszcz Tomasz Walczak oraz ks. Wojciech Wiśniowski. Czytaj całość


FOTO - (c) for SP Tyrawa TEXT - AJ
HTML code - Admin