Wystawa bożonarodzeniowych dekoracji

Wystawa online bożonarodzeniowych dekoracji nadesłanych przez uczniów klas IV - VI na zajęcia techniczne w naszej Szkole.


FOTO - for SP_Tyrawa - Comm. TEXT - RB
HTML code - AdminMikołajki w naszej szkole

Piątek… czwartego grudnia… długo wyczekiwany dzień, w którym dzieci jak zaczarowane same szybko wstały i bez żadnego ociągania pojawiły się w szkole. Każde dziecko cały rok ciężko pracowało na to aby właśnie w tym dniu spotkać Świętego Mikołaja i móc odebrać od Niego podarunek.
Wszyscy bardzo starają się… “być grzecznym” i doskonale wiedzą że Mikołaj… “cały czas na nich patrzy”. Od samego rana dzieci podekscytowane wyczekiwały Świętego nasłuchując radosnego okrzyku “ho, ho, ho!” i odgłosów dzwonków sań. Za każdym razem gdy tylko otwierały się drzwi od sali wszystkie aż zatrzymywały oddech z wrażenia. Aż w końcu rozległo się mocne pukanie do drzwi, te uchyliły się a w progu stanął On… Święty Mikołaj!
Gdy zasiadł wygodnie na specjalnie przygotowanym fotelu nastała cisza. Dzieci przywitały gościa i nastąpił długo wyczekiwany moment… wręczania prezentów. Mikołaj niczym gwiazdor dzielnie pozował do zdjęć biorąc na kolana dzieci. Każda z grup w ramach podziękowania za przybycie i otrzymane podarunki dla Świętego Mikołaja zaśpiewała piosenkę.
Atmosfera spotkania była magiczna. Każdy w tym dniu został obdarowany prezentem. Gdy tylko nasz gość się z nami pożegnał szeleszczące paczki w rączkach dzieci zostały otworzone. Bardzo się cieszyły z podarunków które otrzymały. Wracając do domu z wypiekami na twarzy opowiadały swym Rodzicom o spotkaniu. “Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i za radość jaką podarowałeś dzieciom. Do zobaczenia za rok!”.


FOTO - for SP_Tyrawa - WEB_info TEXT - BK
HTML code - AdminUczymy się resuscytacji

Każdego roku 16 października w naszej szkole przeprowadzaliśmy akcję resuscytacji krązeniowo-oddechowej, którą patronowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Niestety od tego roku szkolnego Fundacja przestała prowadzić program edukacyjny w polskich szkołach i wycofała się z patronowania tego przedsięwzięcia. Jednak my nadal chcemy prowadzić edukację zdrowotną i uczyć najmłodszych uczniów z klas 1-3 jak udzielać pomocy i układać nieprzytomnego w pozycji bezpiecznej. W tym roku ze względu na stan epidemiczny uczestnicy nie prowadzili bezpośredniej resuscytacji na fantomach. Uczniowie klasy trzeciej oglądali film edukacyjny o pierwszej pomocy oraz trenowali 30 uciśnięć na fantomach.
Przy tej okazji chcieliśmy krótko przedstawić historię powyższej działalności, w której nasza szkoła uczestniczyła przez 14 lat. Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" prowadzony był przez Fundację WOŚP nieprzerwanie od kwietnia 2006 roku i skierowany był do klas I-III w szkołach podstawowych.
Od samego początku zajęcia z udzielania pierwszej pomocy na terenie szkoły prowadziły pani Irena Kowalczyk i pani Irena Sroka. W 2016 roku braliśmy udział w biciu rekordu Guinnessa w jak największej liczbie osób udzielającej pierwszej pomocy w jednym czasie. Było to duże przedsięwzięcie bo oprócz wielu nauczycieli z terenu szkoły, do akcji należało zaprosić osoby z zewnątrz, które także były przeszkolone w prowadzeniu resuscytacji. Do współpracy poproszono panią Czesławę Wołoszyn, pielęgniarkę z Ośrodka Zdrowia i pana Zbigniewa Gibałę z Państwowej Straży Pożarnej. W przeciągu tych lat nasi uczniowie dwukrotnie znaleźli się w półfinale na szczeblu wojewódzkim w konkursach plastycznych pod okiem pani Ireny Kowalczyk. Ostatnio w minionym roku szkolnym.
Za wieloletnią współpracę szkoła otrzymała tablicę informacyjną o prowadzonym programie, która wisi przy wejściu głównym do szkoły.


FOTO - for SP_Tyrawa - WEB_info TEXT - IK
HTML code - AdminWirtualna wystawa prac uczniów klas IV - VI wykonanych na zdalnych zajęciach technicznych

Zapraszamy do obejrzenia prac wykonanych podczas lekcji techniki. Powstała z nich piękna wystawa, która zdobi szkolny korytarz. Wszyscy uczniowie wykonali ciekawe prace jednak na szczególne wyróżnienie zasługują:

  • Emilka, kl. V
  • Michał, kl. V
  • Oskar, kl. V
  • Kamil, kl. VI
  • Klaudia, kl. V
Dziękuję wszystkim za udział w wystawie - Renata Batorska, organizator.


FOTO - for SP_Tyrawa - RB TEXT - RB
HTML code - AdminNASZ SKW POMAGA- PRZYŁĄCZ SIĘ I TY

Szkolny Klub Wolontariatu przy Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Tyrawie Wołoskiej nie próżnuje nawet w okresie szalejącej pandemii. Przyłączyliśmy się do akcji FUNDACJI "Z SERCA DLA SERCA" na rzecz budowy domu hospicyjnego dla dzieciaczków chorych na nowotwory. DOM HOSPICYJNY powstanie na Podkarpaciu, gdyż tu, niestety, takich budynków jest niewiele. W imieniu koordynatora akcji i opiekuna Szkolnego Klubu Wolontariatu, Izabeli Woty - Peciak i Wolontariuszy, prosimy okażcie WIELKIE SERCE, przyłączcie się do naszej zbiórki. Puszki znajdziecie w sklepie "Lewiatan" oraz w SP w Tyrawie Wołoskiej. Czekamy na Wasze wsparcie. Zbiórka potrwa do 12.12.2020.


FOTO - for SP_Tyrawa - NoFoTo TEXT - IWZ
HTML code - AdminNiebieski marsz

20 listopada to szczególna data, która powinna zwrócić naszą uwagę na dzieci i ich prawa. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa.
Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.
W tym roku przypada 31. rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Dzieci z Oddziałów Przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Tyrawie Wołoskiej, na znak solidarności ze wszystkimi dziećmi świata, wzięły udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. Wraz z opiekunami maszerowały w okolicach swoich placówek z transparentami, niebieskimi balonikami, wstążeczkami. Przez cały dzień odbywały się zajęcia, rozmowy, prezentacje dotyczące praw dziecka.

Patronat Honorowy Podkarpackiego Kuratora Oświaty – wydarzenia "Niebieski Marsz", mającego miejsce w placówkach w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.


FOTO - for SP_Tyrawa - Admin TEXT - AJ
HTML code - Admin
Narodowe Święto Niepodległości

Dzień 11 listopada 2020 r. w naszej Szkole uczciliśmy apelem, który chcemy wszystkim zaprezentować. Uczniowie klasy pierwszej recytowali wiersze patriotyczne a klasa trzecia wykonała pieśń legionową. Nasz wirtualny apel połączył szkolną brać, ponieważ z powodu zdalnego nauczania, uczniowie klasy czwartej i szóstej nie mogli uczestniczyć osobiście i nadesłali filmiki ze swoimi prezentacjami. Prezentacja multimedialna z uczestnictwem narratorów, uczniów klasy ósmej, pieśni patriotyczne i wiersze przybliżyły wydarzenia historyczne, które doprowadziły do odzyskania niepodległości i uświadomiły wszystkim rangę tego święta. Jest to barwna lekcja patriotyzmu. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w naszym przedsięwzięciu. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania naszej akademii.FOTO - for SP_Tyrawa - Admin TEXT - RB
HTML code - Admin


Szkoła do Hymnu

Dziś, we wtorek 10 listopada o godz. 11:11 dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła do hymnu” i odśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego”.
W tym roku ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii uczniowie pracujący zdalnie połączyli się za pomocą komunikatorów i zaśpiewali hymn on-line. Do wspólnej akcji dołączyli też nauczyciele i pracownicy obsługi. W ten sposób nasza społeczność szkolna włączyła się we wspólne świętowanie tej szczególnie ważnej dla Polaków rocznicy.


FOTO - for SP_Tyrawa - Admin TEXT - AJ
HTML code - AdminDzień Edukacji Narodowej

Dnia 14.10.2020 r. w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Tyrawie Wołoskiej odbyła się akademia  z okazji  Dnia  Edukacji Narodowej, na którą przybyli nauczyciele, pracownicy obsługi oraz zaproszeni goście z Urzędu Gminy, z Gminnego Ośrodka Kultury oraz z Gminnej Biblioteki Publicznej.
Akademię przygotowali uczniowie klasy VIII oraz VI pod kierunkiem Izabeli Woty-Peciak. Młodzi aktorzy piosenką i zabawnym słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku pracowników oświaty. Uczniowie w humorystyczny sposób pokazali, że doceniają trud pracy nauczyciela. Podkreślili także swoją  wdzięczność za codzienne poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków.
Po przedstawieniu głos zabrała p. dyrektor Alicja Jach, podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie, następnie nagrodziła najbardziej zasłużonych pracowników naszej placówki. Na zakończenie uroczystości życzenia i ciepłe słowa popłynęły od naszych znamienitych gości, tj. od wójta gminy – p.Teresy Brzeżawskiej- Juszczak, od sekretarza urzędu - p. Mariana Kurasza. Do życzeń dołączyły się również: przewodnicząca Rady Rodziców, p. Katarzyna Gibała, kierownik GBP - p. Elżbieta Białecka oraz dyrektor GOK - p. Bożena Bobyk. Po oficjalnej części pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście uraczeni zostali kawą i pysznym ciastem. Poczęstunek zorganizowała Rada Rodziców - serdecznie dziękujemy!


FOTO - for SP_Tyrawa - Admin TEXT - IW-P
HTML code - AdminPasowanie Pierwszoklasistów

"Idą pierwszaki dawne maluchy, jeden w drugiego to samy zuchy ...". Tak w dniu 09.10.2020 uczniowie klasy pierwszej rozpoczęli część artystyczną z okazji ich święta. Złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Tyrawie Wołoskiej. W tym roku szkolnym 22 uczniów pod opieką wychowawcy p. Lucyny Wota byli przygotowani do uroczystości, zdali egzamin i zasłużyli na pasowanie. W procesie tym wspomagała nas p. Justyna Biskup.
Po wstępnej części artystycznej p. Maciej Szadkowski wprowadził sztandar szkoły, odśpiewaliśmy hymn i rozpoczęło się pasowanie. Aktu tego dokonała dyrektor szkoły pani Alicja Jach. Dodatkowo nasza szkolna bibliotekarka p. Renata Fandrejewska mianowała dzieci z klasy pierwszej na czytelników i wręczyła im dyplomy. Pierwszoklasiści w ramach niespodzianki dla wychowawczyni zaśpiewali piosenkę w języku angielskim którą zaskoczyli publiczność. Piosenkę pomogła im przygotować nauczycielka języka angielskiego p. Anna Bobak. Wprowadzenie pierwszoklasistów w szeregi uczniów naszej szkoły dokonali przedstawiciele najstarszej klasy tj. Zuzanna Biskup, Julia Jasińska i Paweł Biskup, którzy jednocześnie reprezentowali poczet sztandarowy.
Wiele pochwał i gratulacji, które spłynęły od zaproszonych gości, świadczy o świetnym przygotowaniu pierwszoklasistów oraz o ich zdolnościach artystycznych.
Po występach pierwszaki otrzymały prezenty od pani Dyrektor, trzecioklasistów, rodziców i wychowawcy. Miłym zaskoczeniem były sadzonki drzew wręczone przez Wójt Gminy p. Teresę Brzeżawską – Juszczak i sekretarza p. Mariana Kurasza.
Na zakończenie wychowawca klasy złożyła serdeczne podziękowanie dyrektor za pasowanie uczniów, nauczycielom za pomoc w organizacji uroczystości oraz rodzicom, którzy przygotowali wspaniały tort i pyszny poczęstunek.


FOTO - for SP_Tyrawa - (c) SP Tyrawa TEXT - LW
HTML code - AdminEuropejski Dzień Języków

W 2001 roku Rada Europy ustanowiła 26 września Europejskim Dniem Języków. Chcąc uczcić ten dzień postawiliśmy na konkursy, prezentacje, muzykę i świetną zabawę. W naszej szkole zorganizowaliśmy różnorodne wydarzenia, mające na celu z jednej strony podkreślenie roli naszego języka w pielęgnowaniu europejskiego dziedzictwa kulturowego, ale z drugiej zaakcentowanie konieczności uczenia się języków obcych i płynących z tego korzyści.
Uczniowie klasy VII przygotowali interesujące prezentacje multimedialne. Tematyka wystąpień była bardzo różnorodna (np. zabytki Francji, sport w Wielkiej Brytanii, kraje niemieckojęzyczne). Klasa VI wykazała się znajomością flag krajów europejskich, a ósmoklasiści zmierzyli się z wyzwaniem muzycznym. Zadaniem uczniów było wypisanie jak najwięcej języków w usłyszanej piosence. Uczniowie starszych klas pisemnie sprawdzili swoją wiedzę na temat znajomości krajów niemieckojęzycznych odpowiadając na pytania zawarte w quizie. Najmłodsi uczestniczyli w warsztatach mających na celu zachęcenie ich do nauki języków, natomiast klasa czwarta postanowiła zaśpiewać wszystkim znaną piosenkę „Panie Janie” w 5 językach - zachęcamy do odsłuchania (słuchaj - plik w formacie .M4A)


FOTO - for SP_Tyrawa - AM TEXT - AB & AM
HTML code - AdminWycieczka do Odrzykonia

Nauczycielka języka polskiego- Izabela Wota-Peciak- przy okazji omawiania Zemsty Aleksandra Fredry zorganizowała dla klasy VII jednodniową wycieczkę do Odrzykonia, która odbyła się 29 września 2020 roku. Odrzykoński zamek był miejscem wydarzeń na kanwie, których powstała jedna z najlepszych polskich komedii Zemsta. Celem wycieczki było m. in. utrwalenie treści tego utworu. Uczniowie mogli zobaczyć Zamek Kamieniec- realne miejsce, którego właścicielem był niegdyś A. Fredro, dzieciaki dowiedziały się także od przewodniczki o dziejach dwóch waśniących się szlachciców: Skotnickiego i Firleja. Ich historia stała się genezą fredrowskiej komedii.
Po spotkaniu z przewodniczką grupa udała się na zwiedzanie ruin zamku, w tym interaktywnej sali tortur. Uczniowie wzięli także udział w warsztatach ceramicznych. Przez kilkadziesiąt minut kreatywnie tworzyli z gliny swoje dzieła. Kolejnym punktem wycieczki był spacer po Rezerwacie Prządki, jest to tzw. skalne miasto województwa podkarpackiego.
W Sanoku w drodze powrotnej uczniowie klasy VII wraz z organizatorem -p. Izabelą oraz z opiekunem- p. Renata Fandrejewską, zjedli pyszną pizze, następnie wszyscy szczęśliwie wrócili do Tyrawy Wołoskiej. To był udany dzień.


FOTO - for SP_Tyrawa - IW-P TEXT - IW-P
HTML code - AdminNarodowe Czytanie 2020

W sobotę 05 września 2020 roku w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się dziewiąta edycja Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej W tym roku czytana była tragedia Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna” . Pod opieką Izabeli Woty-Peciak kilkoro uczennic naszej szkoły wzięło udział w tym przedsięwzięciu. Było to ciekawe doświadczenie, dramat o siostrobójczyni nie jest łatwym utworem do odczytania, dlatego jesteśmy dumni z naszych dziewczynek, że zechciały spróbować własnych sił.


FOTO - for SP_Tyrawa - (c) SP Tyrawa TEXT - IW-P
HTML code - Admin15 IX - Międzynarodowy Dzień Kropki w Przedszkolu

Po raz pierwszy w naszej szkole grupy przedszkolne obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to Święto Kreatywności i Odkrywania Własnych Talentów. To święto stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci. Głównym celem tego święta było budowanie pozytywnej samooceny dziecka, rozwijanie umiejętności wyrażania emocji. W tym dniu wszystkie dzieci przyszły ubrane w ubraniach w kropki. Świętowanie dzieci rozpoczęły od obejrzenia filmu "Kropka” ,w którym poznały historię małej dziewczynki o imieniu Vashtii, śpiewały różne piosenki np. "Biedroneczki są w kropeczki”, były prowadzone rozmowy z dziećmi na temat jak przeganiać smutek, jak udzielać wsparcia koledze, gdy brak mu wiary we własne możliwości, talent- burza mózgów. Dzieci zaszalały z kropką plastycznie i ruchowo, wykonując ciekawe rysunki i prace plastyczne z użyciem farb plakatowych, plastelinowych kropek oraz zabaw ruchowych. Na zakończenie Dnia Kropki dzieci zostały nagrodzone dyplomami za swoje pomysły, kreatywność i sposób wyrażania siebie poprzez różne działania.

FOTO - for SP_Tyrawa - (c) SP Tyrawa TEXT - KK
HTML code - Admin22 IX - Dzień Pieczonego Ziemniaka

Jesień to czas zbiorów ziemniaków a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa. Z tej okazji po kolejny w naszym przedszkolu obchodziliśmy "Święto Pieczonego Ziemniaka". Celem naszych zajęć jest promowanie aktywności dzieci w zabawach sportowych, stymulowanie pozytywnych zachowań społecznych, interakcji i współpracy pomiędzy dziećmi młodszymi i starszymi, wykazanie się pomysłowością oraz twórczym działaniem, poszerzenie wiedzy dzieci na temat ziemniaków, ich cech i przeznaczenia poprzez oglądanie i wysłuchanie informacji oraz praktyczne działanie.
Przedszkolaki zapoznały się z "Bajką o Ziemniaku", z której w prosty sposób dowiedziały się skąd on pochodzi. Przyswoiły sobie również wiele ciekawostek i informacji na temat ziemniaka: jego różne nazwy. Gdy ziemniaki piekły się w ognisku dzieci z twarzami pełnymi uśmiechów, brały udział w różnych zabawach ruchowych. Były też  zabawy ze śpiewem i zabawy integracyjne. Wspólne zabawy były świetną okazją do integracji społeczności przedszkolnej. Zakończeniem święta była degustacja pieczonych ziemniaków.

FOTO - for SP_Tyrawa - (c) SP Tyrawa TEXT - ED
HTML code - Admin