Konkurs z języka angielskiego

W jesiennej edycji ogólnopolskiego konkursu "Forget-Me-Not" wzięło udział 21 uczniów z klas IV - VIII. Uczniowie przygotowywali się z materiałów podanych przez organizatorów z zakresu: opowiadanie oraz sentencje i piosenki (oczywiście anglojęzyczne), każdy zgodnie ze swoją kategorią wiekową. Miło jest nam poinformować, że wszyscy nasi uczniowie uzyskali Dyplomy Uznania za wysokie wyniki w konkursie, a najlepsza w szkole okazała się Sara z klasy VII. Serdecznie gratulujemy! Składamy również ogromne podziękowania Radzie Rodziców, która w całości sfinansowała udział uczniów w konkursie.


(c) for SP Tyrawa FOTO - KK TEXT - AmA
HTML code - Admin"Cukierek za życzliwość - i Ty możesz zostać wolontariuszem"

W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do XII ogólnopolskiego konkursu "Cukierek za życzliwość - i Ty możesz zostać wolontariuszem" organizowanego przez fundację Dwa Skrzydła Anioła w Lublinie. Chętni uczniowie w okresie od października do stycznia zapisywali w specjalnym dzienniczku dobre uczynki czynione swoim najbliższym. Do szkolnego etapu przystąpiły dwie uczennice z klasy drugiej (Tosia i Michasia) oraz dwie uczennice z klasy czwartej (Hania i Amelka). Po naradzie komisji został wybrany jeden dzienniczek dobrych uczynków, który będzie reprezentował naszą szkołę w etapie ogólnopolskim. Autorem dzienniczka jest Michasia z klasy drugiej. Serdecznie gratulujemy. Podczas szkolnego apelu podsumowaliśmy przebieg konkursu oraz wręczyliśmy symboliczne anioły szlachetności, dyplomy i oczywiście cukierki!
Konkurs był koordynowany przez Annę Marciniuk, a nagrody ufundował nasz ks. proboszcz Tomasz Walczak. Dziękujemy osobom zaangażowanym w konkursie.


(c) for SP Tyrawa FOTO - KK TEXT - AmA
HTML code - AdminWarsztaty interaktywne „Historia i dziedzictwo Rzeszowa"

Na feriach szkolnych dnia 7 lutego 2024 r. część uczniów klasy 5 brała udział w wyjedzie edukacyjnym do Rzeszowa. Podczas wycieczki dzieci uczestniczyły w warsztatach: „Historia i dziedzictwo Rzeszowa" Uczniowie oglądali filmy o historii miasta, rozwiązywali interaktywne zagadki historyczne oraz pracowali na multimedialnych tablicach związanych z dziejami miasta, które pozwalały zdobywać punkty – dukaty. Po części naukowej odbyły się zajęcia rekreacyjne na ściance wspinaczkowej i kręgielni oraz mecz hokejowy na wrotkach.


(c) for SP Tyrawa FOTO - MB TEXT - MB
HTML code - AdminEdukacyjnie i aktywnie

Tuż przed feriami zimowymi 23 stycznia uczniowie klasy drugiej, trzeciej i czwartej wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Przyrodniczego Bieszczadzkiego Parku Narodowego mieszczącego się w Ustrzykach Dolnych. Muzeum po dwuletniej przerwie przeszło gruntowną modernizację. Zwiedzanie obiektu w nowoczesnej aranżacji, dzięki licznym multimediom i nowym eksponatom było dla nas atrakcyjną przygodą, która pozwoliła nam odkryć tajemnice bieszczadzkiej przyrody. Dodatkowo uczniowie zaznaczyli obecność naszej szkoły na mapie gości „Ferie zimowe 2024”. Następnie udaliśmy się do miejscowości Bystre koło Baligrodu gdzie czekały już na nas zaprzęgi konne i sanie, które zabrały nas na kulig malownicza trasą w dolinie Rabskiego Potoku. Na trasie kuligu mieliśmy ognisko, piekliśmy kiełbaski i rozgrzewaliśmy się ciepłą herbatą. Dzieci miały również okazję do zabaw na śniegu i w pobliskim lasku. Wszystkim uczniom życzymy bezpiecznych i udanych ferii zimowych.


(c) for SP Tyrawa FOTO - AmA TEXT - AmA
HTML code - AdminSpotkanie wigilijne

22 grudnia 2023 r. cała społeczność szkolna z dyrektorem, nauczycielami, pracownikami niepedagogicznymi i zaproszonymi gośćmi uczestniczyła w wspólnym spotkaniu na sali gimnastycznej z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie klasy IV wykonali montaż słowno- muzyczny pt. „Gdyż dziś narodził się Wam Zbawiciel, którym jest Chrystus Pan”. Dodatkowo uczniowie klas starszych zaprezentowali umiejętności gry na dzwonkach do dźwięków kolęd. Tego dnia uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali klasowe wigilie, łamali się opłatkiem i składali wzajemnie świątecznie i noworoczne życzenia. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tego dnia. Wesołych i spokojnych Świąt!


(c) for SP Tyrawa FOTO - MB TEXT - AmA
HTML code - AdminKiermasz świąteczny

15 i 18 grudnia mieliśmy przyjemność uczestniczyć w szkolnym kiermaszu bożonarodzeniowym, który odbył się dzięki zaangażowaniu Uczniów i ich Rodziców. Wspólna praca ułatwiła Samorządowi Uczniowskiemu oraz klasie 8 organizację tego wydarzenia. Podczas kiermaszu można było nabyć piękne stroiki, kartki świąteczne, urocze ozdoby oraz przepyszne słodkości, w tym pierniczki upieczone przez naszych uczniów i nierzadko ich Mamy. Ciasteczka piernikowe cieszyły się największą popularnością wśród najmłodszych uczniów oraz tych starszych, a także wśród nauczycieli i pracowników obsługi. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za wsparcie, jakie otrzymaliśmy podczas kiermaszu. Dzięki hojności całej szkolnej społeczności udało nam się zebrać ponad 1141 złotych. Pieniążki te zostaną podzielone i przeznaczone na działalność Samorządu Uczniowskiego oraz będą również dotacją do ostatniej wycieczki klasy 8. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za poświęcony czas na przygotowanie ozdób, kartek i słodkości. Mamy nadzieję, że takie wydarzenia staną się tradycją w naszej szkolnej społeczności.


(c) for SP Tyrawa FOTO - For_WEB_sptyrawa TEXT - IWP
HTML code - AdminRozstrzygnięcie konkursu na kartkę świąteczną

Konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną kierowany był do Uczniów Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Tyrawie Wołoskiej. Zadaniem uczestników był samodzielne przygotowanie grafiki bożonarodzeniowej kartki w formacie A5 lub A4 i dostarczenie jej do opiekuna Samorządu Uczniowskiego- p. Izabeli Woty-Peciak w terminie nie późniejszym niż 08.12.2023r. Zwyciężyły 3 projekty, które stały się tegorocznymi oficjalnymi kartkami bożonarodzeniowymi, wraz z życzeniami świątecznymi zostaną rozesłane do wielu osób i instytucji.

Nagrody główne otrzymali:

  • Filip Biłas, kl.VI- miejsce I,
  • Maja Dudka, kl.III- miejsce II,
  • Dawid Biłas, kl.III- miejsce III,

natomiast wyróżnione zostały kartki Mileny Kuzio, Justyny Kuczaj, Filipa Niebieszczańskiego oraz Ksawergo Duszczyńskiego. Pozostali uczestnicy otrzymali słodkie nagrody pocieszenia.

Gratulujemy !


(c) for SP Tyrawa FOTO - For_WEB_sptyrawa TEXT - IWP
HTML code - AdminSzkolne Mikołajki

„6 grudnia - jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
I każde dziecko prezent dostanie.”

Tego dnia w naszej szkole odbyły się Mikołajki zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. Staramy się tworzyć małe rytuały i kultywować tradycje w naszej placówce. Od samego rana na szkolnych korytarzach na głowach uczniów królowały czerwone czapki mikołajkowe. Nasz wesoły Mikołaj oraz dwie Śnieżynki odwiedzali grzecznych uczniów naszej szkoły i obdarowywali ich prezentami. Czarny charakter w postać diabła, jak co roku, musiał rózgą skarcić co niektórych. Wszystko uwieczniono na zdjęciach. Natomiast sam Święty, jak mówią słowa wiersza Haliny Szal:

„(…) kiedy rozda już prezenty,
Wraca do nieba uśmiechnięty.
Choć może czasem przykro świętemu,
że nikt prezentów nie daje Jemu.”


(c) for SP Tyrawa FOTO - For_WEB_sptyrawa TEXT - IWP
HTML code - Admin„Historia i współczesność Gminy Tyrawa Wołoska"

23 października 2023 r. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja konkursu : „Historia i współczesność Gminy Tyrawa Wołoska". W konkursie startowały drużyny dwuosobowe z klas 6 – 8. Tematyka konkursowa obejmowała zagadnienia dotyczące historii miejscowości położonych na terenie gminy oraz działalność i życie wybitnych postaci związanych z Tyrawą Wołoską. Oto wyniki:

  1. Miejsce : Emilia Kuczaj i Klaudia Kaliniak – klasa 8
  2. Miejsce : Sabina Krzyżanowska i Klaudia Tokarczyk – klasa 6
  3. Miejsce : Adam Nitka i Karol Nitka – klasa 8
Honorowy patronat nad konkursem objęła Wójt Gminy Tyrawa Wołoska pani Teresa Brzeżawska – Juszczak, która wręczyła zwycięskim drużynom nagrody.


(c) for SP Tyrawa FOTO - MB TEXT - MB
HTML code - AdminWycieczka do Muzeum Historycznego

W dniu 16.11.2023 r. odbyła się wycieczka klasy szóstej do Muzeum Historycznego w Sanoku. Młodzież szkolna uczestniczyła w lekcji archeologicznej : „ Zanim przyszli Słowianie - pradzieje Sanoka i okolic” Wykład (z użyciem oryginalnych eksponatów) omawiał początki osadnictwa na terenie południowo-wschodniej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Sanoka i okolic. Na koniec wizyty w sanockim zamku uczniowie oglądali kolekcję uzbrojenia od czasów wczesnego średniowiecza po okres II wojny światowej. Jednym z najciekawszych jej elementów jest oryginalny schron, wybudowany w 1940 r., będący jednym z punktów południowej linii niemieckich umocnień bojowych na ówczesnej granicy ze Związkiem Sowieckim. Po części naukowej odbyły się zajęcia rekreacyjne w sanockiej Arenie na kręgielni oraz na basenie w Lesku.


(c) for SP Tyrawa FOTO - MB TEXT - MB
HTML code - AdminŚwięto niepodległości 2023

Dnia 11 listopada 2023 roku uczniowie Naszej Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Tyrawie Wołoskiej uczestniczyli w uroczystej akademii z okazji 105. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wierszem i pieśnią uczniowie oddali hołd tym, którzy polegli za wolną Ojczyznę. Atmosfera podczas uroczystości świadczyła o dużym zainteresowaniu wszystkich tą wyjątkową lekcją języka polskiego i historii. Pomysłowe i staranne przygotowanie akademii, wprowadziło uczestników w chwilę refleksji i zadumy. Dziękujemy za docenienie naszej pracy oraz aplauz na stojąco od przybyłych gości. Dziękujemy za przybycie na naszą akademię pani Wójt Teresie Brzeżawskiej - Juszczak oraz przedstawicielom Gminy i Rady Gminy Tyrawa Wołoska. Dziękujemy Dyrektorowi Szkoły i Księżom za duchowe wsparcie i obecność. Dziękujemy mieszkańcom za liczne przybycie. Dziękujemy pani Bożenie Bobyk za prezenty dla uczniów i pomoc w organizacji akademii.
Opiekunem była pani Renata Batorska.


(c) for SP Tyrawa FOTO - MB TEXT - RB
HTML code - AdminRajd Rowerowy im. ks. Bronisława Szewca

Rajd Rowerowy im. ks. Bronisława Szewca wokół Gminy Tyrawa Wołoska z okazji 105 Rocznicy Odzyskania Niepodległości
Organizatorzy rajdu :

  • Gmina na Tyrawa Wołoska
  • Szkoła Podstawowa w im Marii Konopnickiej w Tyrawie Wołoskiej.
  • OSP Tyrawa Wołoska.
  • Placówka Wsparcia Dziennego „Mrówka”
Cel :
1. Upamiętnienie 105 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
2. Ukazanie walorów turystyczno – krajoznawczych Gminy Tyrawa Wołoska.
3. Promocja turystyki rowerowej.

Dnia 26.10.2023 r. odbył się coroczny Rajd Rowerowy im. ks. Bronisława Szewca wokół Gminy Tyrawa Wołoska. Uczestników oraz zebranych gości powitała pani Teresa Brzeżawska – Juszczak, Wójt Gminy Tyrawa Wołoska. W swoim wystąpieniu przybliżyła zebranym postać ks. Bronisława Szewca. Następnie uczniowie naszej szkoły oraz zaproszona młodzież ze Szkoły Podstawowej w Mrzygłodzie i Dobrej w asyście dyrektora Szkoły Podstawowej w Tyrawie Wołoskiej pana Marcina Kipera , dyrektora Szkoły Podstawowej w Mrzygłodzie pani Anny Tymoczko , księdza proboszcza Tomasza Walczaka złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobie ks. Bronisława. O godzin 9.30 wszyscy uczestnicy rajdu wyruszyli na trasę rowerową licząca 26 km . Po drodze dzięki uprzejmości ks. proboszcza i ks. katechety Pawła Śliwki młodzież mogła odwiedzić cerkwie w Hołuczkowie i Siemuszowej oraz kościół w Rozpuciu. Kapłani przedstawili historię tych świątyń oraz charakterystyczne elementy architektury obiektów sakralnych. Odwiedziliśmy również kaplicę św. Rozalii w Siemuszowej.
Rajd rowerowy został zakończony wspólnym posiłkiem - pysznym bigosem i słodkościami.
Nad bezpieczeństwem uczestników rajdu czuwali strażacy OSP Tyrawa Wołoska pod kierownictwem pana komendanta Jerzego Wołoszyna.

Opiekunowie : Renata Fandrejewska , Kazimierz Kociszewski, Mariusz Bochnowski


(c) for SP Tyrawa FOTO - MB TEXT - MB
HTML code - AdminWycieczka klasy 7 do Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jesionce

W dniu 25.10.2023 r. uczniowie klasy siódmej uczestniczyli w lekcji historii prowadzonej przez pracowników Muzeum Okręgowego w Rzeszowie : Wojsko Polskie w walkach o niepodległość i granice (1918-1920) Zajęcia oparto na eksponatach z wystawy „Żołnierz polski 1914-1945 - kolekcja Jana Partyki. Na rynku w Rzeszowie uczniowie wysłuchali koncertu utworów patriotycznych wykonany przez artystę muzyka na niezwykłym całorocznym fortepianie z betonu i stali .
Następnie punktem naszego wyjazdu była wizyta w Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz" w Jasionce. Powierzchnia budynku PCN to ok 6,5 tys. m kw., w tym przestrzeń wystawiennicza zajmuje ok. 3 tys. m kw. Ekspozycja obejmuje prawie 200 interaktywnych eksponatów, które rozmieszczono na trzech piętrach oraz na zewnątrz budynku. Zwiedziliśmy tam trzy specjalistyczne stacjonarne wystawy : lotnictwo, żyję i przyroda. Uczniowie z zaciekawieniem odkrywali tajniki wiedzy korzystając z licznych eksponatów. Fascynująca wędrówka po świecie nauki, gdzie można wszystkiego doświadczyć, dotknąć, sprawdzić, pokazała uczniom, że nauka może być ciekawa, przyjemna i pożyteczna Na zakończenie wycieczki odbył się klasowy turniej na kręgielni i mecz hokejowy na rolkach.


(c) for SP Tyrawa FOTO - MB TEXT - MB
HTML code - AdminWycieczka do Piątego Batalionu Strzelców Podhalański

Na zaproszenie pana ppłk Marcina Zalewskiego uczniowie klasy 8 naszej szkoły uczestniczyli w dniu otwartym jednostki wojskowej w Przemyślu. Z okazji święta 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich młodzież odwiedziła Salę Tradycji , poznała historię jednostki i postać wybitnego dowódcy generał brygady Wojska Polskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari, twórcy formacji strzelców podhalańskich - Andrzej Galicy.
Dzięki gościnnemu przyjęciu mogliśmy zapoznać się ze specyfiką pełnienia służby wojskowej, zobaczyć z bliska czołg, rosomak, wojskową sanitarkę, moździerze, armato -haubicę , bojowy wóz piechoty i broń strzelecką : karabiny snajperskie oraz karabinki beryl i grot.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w kinie Helios – tam wysłuchaliśmy wykładu pani psycholog na temat przyczyn przemocy szkolnej, a następnie uczniowie oglądali film "Serce Motyla".


(c) for SP Tyrawa FOTO - MB TEXT - MB
HTML code - AdminAkademia z okazji Dnia Nauczyciela

13 października 2023 r. w naszej szkole odbyła akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowana przez p. Lucynę Wota i dedykowana wszystkim pracownikom szkoły. Uczniowie klasy 3, 4, 7 i 6 recytowali wiersze, śpiewali piosenki oraz składali moc najserdeczniejszych życzeń dla dyrektora, nauczycielom, pracowników szkoły i osób współpracujących z naszą placówką. W sposób szczególny nasi uczniowie dziękowali swoim pedagogom recytując między innymi słowa:

Kochani nauczyciele bądźcie wciąż z nami!
Czy jesteśmy duzi, czy jeszcze mali.
Życzymy Wam szczęścia na następne lata.
Niech żyje i rozkwita nasza oświata!


W trakcie akademii głos zabrał dyrektor szkoły p. Marcin Kiper, który podkreślił jak ważna jest praca nauczycieli i pracowników szkoły oraz życzył wszystkim, by zawsze służyła ona wszechstronnemu rozwojowi każdego ucznia. Gratulacje pracownikom oświaty złożyła również Wójt Gminy Tyrawa Wołoska, p. Teresa Brzeżawska – Juszczak. Nie zabrakło także ciepłych słów od rodziców, które przekazała przewodnicząca Rady Rodziców p. Katarzyna Gibała. Do życzeń dołączono bukiety pięknych kwiatów. Na zakończenie akademii społeczność uczniowska zaśpiewała „100 lat” i wręczyła wszystkim świętującym róże. Natomiast Mamy z Rady Rodziców zaprosiły pracowników szkoły na przepyszne ciasto i kawę.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tego dnia.


(c) for SP Tyrawa FOTO - MB TEXT - LW
HTML code - AdminŚlubowanie uczniów klasy I

W czwartek 12 października 2023 r. odbyła się ważna uroczystość – Pasowanie na Ucznia. Tego dnia panowała świąteczna atmosfera. Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, wzorowo zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar Szkoły oraz Pasowanie na Uczniów, którego dokonał Dyrektor Szkoły Marcin Kiper. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona Uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Tyrawie Wołoskiej. Ciepłe i miłe słowa skierowała do pierwszoklasistów, obecna na uroczystości Wójt Gminy Tyrawy Wołoskiej p. Teresa Brzeżawska – Juszczak. Pochwaliła umiejętności najmłodszych uczniów, życzyła im samych miłych chwil w szkole i tradycyjnie wręczyła dzieciom sadzonki drzew: dębów i jodeł. Miłą niespodzianką były prezenty, które otrzymali również pierwszoklasiści od koleżanek i kolegów z klasy III. Na zakończenie odbył się wspólny poczęstunek to okazja do świętowania, ale i integracji zarówno dzieci jak i rodziców oraz zaproszonych gości. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.


(c) for SP Tyrawa FOTO - MB TEXT - JG
HTML code - AdminTydzień Języków Obcych za nami

W dniach 26 – 29 września w naszej szkole odbył się Tydzień Języków Obcych. Okazją do świętowania jest rokrocznie obchodzony 26 września Europejski Dzień Języków.
W tych dniach uczniowie wszystkich klas mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy pod opieką nauczycieli języków obcych. Najmłodsi wykonali flagi wybranych przez siebie państw europejskich. Wykonane prace zostały umieszczone na plakacie, który posłużył jako dekoracja sali lekcyjnej. Drugoklasiści wzięli udział w konkursie wiedzy. Tegorocznym Orłem z języka angielskiego w tej klasie okazała się Julita K.
Klasa czwarta wzięła udział w konkursie plastyczno-językowym pt. „English is everywhere”, który polegał na wykonaniu plakatu ukazującego jak wiele angielskich słów towarzyszy nam w codziennym życiu. Zdaniem jury najciekawszą pracę wykonała Oliwia P., która w nagrodę otrzymała kartę podarunkową do sieci sklepów Rossmann. Starsi uczniowie naszej szkoły wykonali prezentację multimedialną na temat Europejskiego Dnia Języków.
Dodatkowo na lekcjach języka angielskiego rozwiązywane były quizy językowe, sprawdzające wiedzę o językach naszego kontynentu, natomiast klasa siódma zmierzyła się z quizem wiedzy na temat krajów niemieckojęzycznych. Najobszerniejszą wiedzą wykazał się Tomek D. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do wspólnej zabawy za rok.


(c) for SP Tyrawa FOTO - AM,AB TEXT - AM,AB

HTML code - AdminInauguracja Roku Szkolnego 2023/2024

Inauguracja nowego roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Tyrawie Wołoskiej tradycyjnie rozpoczęła się o godzinie 8:00. Uczniowie, nauczyciele, przedstawiciele Urzędu Gminy oraz Rodzice zgromadzili się w tutejszym kościele Parafialnym. Wspólna msza święta była chwilą refleksji. Następnie, o godzinie 9.00 w sali gimnastycznej odbyło się oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu Hymnu Państwowego Wójt Gminy, pani Teresa Brzeżawska-Juszczak przedstawiła zebranym nowego dyrektora szkoły, pana Marcina Kipera, który następnie przedstawił zebranym informacje związane z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym.
Nie można zapomnieć o przywitaniu Przedszkolaków w murach naszej szkoły. Było to dla nich emocjonujące doświadczenie, pierwszy krok w nowym środowisku, w którym będą spędzać kolejne lata.
Starsi uczniowie po oficjalnej części uroczystości spotkali się z wychowawcami w swoich klasach. Po dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie była to doskonała okazja do przywitania się, wspominania wakacyjnych przygód oraz przedstawienia planu lekcji na najbliższy czas.
Ze względu na panujący w naszej szkole remont warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w szkole i wokół niej.


(c) for SP Tyrawa FOTO - MB TEXT - MJ

HTML code - Admin