Pożegnanie zimy, powitanie wiosny

18 marca 2021 r. to dzień, w którym uczniowie klasy pierwszej w naszej szkole pożegnali zimę oraz wykonali program artystyczny na powitanie wiosny. Najpierw zbiorowo z pomocą p. Justyny i p. Lucyny wykonali kukłę Marzanny, symbol zimy i zła, którego podczas niej doświadczamy. „ Marzanna”, brzydka panna została zrobiona ze słomy, bibuły i sznurka bawełnianego. Pierwszoklasiści zrobili również z gałązki świerkowej i bibuły „gaiczek zielony” – ludowy symbol nadchodzącej wiosny. Następnie przedstawili obrazek sceniczny „Powitanie wiosny” , na który zaprosili dyrektor szkoły panią Alicję Jach. Dzieci pięknie zaśpiewały piosenki o wiośnie, recytowały wiersze oraz popisywały się wiedzą na temat miesięcy, pór roku i towarzyszącym im zmianom w przyrodzie. Pierwszą zaśpiewaną piosenkę „Krakowiaczek” wraz z życzeniami radości zadedykowały naszemu gościowi, pani Dyrektor. Po zakończonym przedstawieniu Dyrektor szkoły podziękowała uczniom i wychowawczyni za zaproszenie i pochwaliła uczniów za piękne śpiewanie piosenek. Następnie pierwszoklasiści pod opieką wychowawczyni Lucyny Wota i p. Renaty Fandrejewskiej udali się na wycieczkę nad rzekę, gdzie spalono i utopiono ekologiczną Marzannę. Towarzyszyły temu śpiewane piosenki i wierszyki typu: „Marzano, Marzanno ty zimowa panno, weź śniegi i lody zabierz je do wody.”
Radośni i pełni nadziei, że wiosna wkrótce do nas przyjdzie powróciliśmy do szkoły na dalsze zajęcia. Program słowno-muzyczny, spacer nad rzekę i zabawy dydaktyczne umiliły nam ostatni dzień zajęć w szkole, przed przejściem na zdalne nauczanie.


FOTO - for SP_Tyrawa - LW TEXT - LW
HTML code - AdminKonkurs czytelniczo-plastyczny

Rozstrzygnięty został konkurs czytelniczo-plastyczny, przeprowadzony przez bibliotekę szkolną w ramach projektu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Zadaniem uczniów klas 1 – 3 było stworzenie pracy pt. „Moja ulubiona postać z bajki”. Do konkursu przystąpili niemal wszyscy uczniowie klasy pierwszej. Wszystkie prace były bardzo ciekawe i jury złożone z członków grona pedagogicznego mieli niełatwy wybór. Ostatecznie miejsce 1 zajęła Emilka Bobyk, 2 Julka Wołoszyn oraz przyznano dwa miejsca 3 dla Igi Czapor i Dominika Darosza . Zwycięzcy otrzymali dyplomy, maskotki i nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy podziękowania w postaci dyplomików i drobnych słodyczy. W kategorii klas starszych zadaniem uczniów było zrobienie zdjęcia w ujęciu artystycznym pt. „Portret z książką”. Wpłynęły bardzo pomysłowe i ciekawe prace dwojga uczniów: Aleksandry Marciniuk oraz Błażeja Zięby. Oboje zostali nagrodzeni dyplomami i książkami.


FOTO - for SP_Tyrawa - RF TEXT - RF
HTML code - Adminzabawa karnawałowa

W czwartek (11. 02. 2021) została zorganizowana zabawa karnawałowa wśród uczniów klasy III pod opieką P. Ireny Sroki. Dzieci przebrały się za wybrane przez siebie postacie i w trakcie trwania zabawy prezentowały swoje stroje. W zabawie uczestniczył również specjalny gość – Pani Dyrektor Alicja Jach. Rodzice przygotowali poczęstunek, a oprawą muzyczną zajęła się wychowawczyni. Dekoracje sali wykonali sami uczniowie. Dzieci były bardzo zadowolone. Aktywnie uczestniczyły w imprezie tańcząc, śpiewając, śmiejąc się.


FOTO - for SP_Tyrawa - IS TEXT - IS
HTML code - AdminNarodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Nasza gmina, a wraz z nią biblioteka szkolna wzięła udział w rządowym programie „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, dzięki któremu otrzymaliśmy wsparcie finansowe na zakup nowości wydawniczych nie będących podręcznikami. Całkowita kwota dotacji wyniosła 15000zł. Uczniowie naszej szkoły będą mogli poszerzać swoje zainteresowania i aktywność czytelniczą, korzystając z około 890 nowych pozycji, o jakie wzbogaciła się biblioteka szkolna. „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa„ powstał z myślą o wsparciu organów prowadzących szkoły w zakresie rozwijania zainteresowania uczniów poprzez promocję rozwoju czytelnictwa. Celem „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” jest stwarzanie warunków do wzrostu czytelnictwa w Polsce jak również wzbogacenie zasobów bibliotek szkolnych o pozycje pozostające w sferze zainteresowań dzieci i młodzieży, a także popularyzowanie regularnego czytelnictwa, a poprzez to rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz kształtowanie twórczych postaw uczniów.
Cele szczegółowe zostały określone następująco:
-zwiększenie atrakcyjności oferty bibliotek szkolnych i pedagogicznych przez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach bibliotek;
-wzrost dostępności książek w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych;
-rozwój współpracy pomiędzy szkołami a bibliotekami publicznymi i bibliotekami pedagogicznymi.
Zakup tak dużej ilości nowych pozycji książkowych wymusił konieczność zakupu dodatkowych regałów i całkowite przeorganizowanie układu księgozbioru w pomieszczeniu biblioteki. Zapraszamy wszystkich do odwiedzania biblioteki i korzystania z zasobów pachnących nowością.


FOTO - for SP_Tyrawa - RF TEXT - RF
HTML code - AdminKlasowy Konkurs Pięknego Czytania Poezji Dziecięcej on-line

13 listopada 2020 r. dziewięcioro chętnych dzieci z klasy 2 wzięło udział w Klasowym Konkursie Pięknego Czytania Poezji Dziecięcej on-line. Najlepszym okazał się Karol Kurkarewicz, w dalszej kolejności: Hubert Dytko, Emilia Sowa i Mateusz Chromiak. Po powrocie do szkoły, 19 stycznia 2021 r. zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i drobne upominki, natomiast wszystkim uczestnikom konkursu wręczono pamiątkowe dyplomy. Serdecznie gratulujemy!


FOTO - for SP_Tyrawa - IS TEXT - IS
HTML code - AdminWalentynkowa wystawa prac w naszej szkole

Walentynki z j. angielskiego Valentine’s Day to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie obchodzone jest również tego dnia w Kościele. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania sympatii. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami. W tym roku nieco inaczej świętujemy Walentynki w naszej szkole, zorganizowano wystawę prac o tematyce wiosenno – walentynkowej. Na wyróżnienie zasługują prace Kamila z kl. 6. Gratulujemy wspaniałych pomysłów!


FOTO - for SP_Tyrawa - RB TEXT - RB
HTML code - AdminWystawa prac zimowo – karnawałowych klas I – III w naszej Szkole

Od wielu dni w naszej Szkole uczą się klasy pierwsza, druga i trzecia. Zajęcia od początku wzbudziły duży entuzjazm wśród dzieci, po długim czasie przerwy z powodów epidemii. Uczniowie chętnie i z zaangażowaniem wykonywali prace plastyczne, z których powstała piękna wystawa prac. Dzieci miały możliwość rozwinięcia sprawności manualnych i wzbogacenia warsztatu pracy, dzięki poznawaniu nowych technik plastycznych oraz łączeniu ich w jednej pracy. Ponadto dzieci poznały różne materiały do twórczości plastycznej jak pasta do zębów, patyczki higieniczne czy brokat. Możliwość korzystania z atrakcyjnych, nowatorskich materiałów podniosła atrakcyjność zajęć. Dzieci chętniej podejmowały plastyczne wyzwania. Panie nauczycielki zachęcały do podejmowania nowych wyzwań, realizowania własnych, nowatorskich pomysłów, poszerzania granic wyobraźni. Klasa pierwsza wykonała rysunki kredką oraz karnawałowe maski. Klasa druga kolaż zimowy i malowanie pastą a klasa trzecia bałwanki z harmonijki papierowej. Zapraszamy do oglądania!


FOTO - for SP_Tyrawa - RB TEXT - RB
HTML code - Admin100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Sto lat temu, 22 stycznia 1921 r. urodził się Krzysztof Kamil Baczyński – jeden z najwybitniejszych polskich twórców, poeta pokolenia Kolumbów, powstaniec warszawski. Aby uczcić poetę w naszej Szkole, przygotowano gazetkę ścienną gdzie zamieszczono najważniejsze informacje o życiu i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Rok Baczyńskiego. W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, niepodległości i kultury, w 100-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Krzysztof Kamil Baczyński pierwsze swoje utwory napisał już w czasie nauki w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. Jego kolegami z klasy byli bohaterowie „Kamieni na Szaniec”: Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Jan Bytnar „Rudy” i Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”. Maturę uzyskał w 1939 roku. W czasie II wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną. Jako żołnierz Armii Krajowej służył w batalionie „Zośka”, a następnie w batalionie „Parasol”. Zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego, 4 sierpnia 1944 roku. Dziedzictwo 23-letniego pisarza. Młody poeta pozostawił po sobie bogatą spuściznę składającą się z ponad 500 wierszy, kilkunastu poematów i ok. 20 opowiadań. Uczniowie poznają wybrane utwory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na lekcjach języka polskiego w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Poeta jest patronem wielu szkół i placówek oświatowych w całym kraju.


FOTO - for SP_Tyrawa - WEB_info TEXT - @sptyrawa
HTML code - AdminDzień Babci i Dziadka

Na nasze smutki mają słodkie i pyszne rozwiązanie, znajdą radę na każde zmartwienie - to nasze kochane babcie i dziadkowie. 21 i 22 stycznia to szczególne dni w roku, w których możemy wyrazić naszą wdzięczność za ich trud i oddanie oraz wszystko to, co od nich otrzymujemy - to Dzień Babci i Dzień Dziadka.
22 stycznia 2021r. w oddziałach przedszkolnych zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Praktycznie każde dziecko co roku przygotowywało przedstawienie i prezenty na Dzień Babci i Dziadka. W tym roku jest inaczej.
Jak co roku i tym razem przedszkolaki sprawiły miłe niespodzianki dla swoich Babć i Dziadków, a jak wyglądała niespodzianka zobaczcie sami.


FOTO - for SP_Tyrawa - WEB_info TEXT - @sptyrawa
HTML code - AdminPodsumowanie akcji charytatywnej SKW

Pomimo szalejącej pandemii Szkolne Klub Wolontariatu koordynowany przez p. Izabelę Wotę-Pieciak włączył się w ogólnopolską zbiórkę pieniędzy na budowę Domu Hospicyjnego dla dzieci chorych na nowotwory, ośrodek powstaje na Podkarpaciu. Zwierzchnicy fundacji Z SERCA DLA SERCA przesłali do inicjatora akcji, p. Izabeli, wszelkie niezbędne dokumenty i dane byśmy mogli przeprowadzić zbiórkę. Zadanie okazało się niełatwe z oczywistych względów, które związane były z nauczaniem zdalnym.
Sztab numer 1112, czyli wolontariusze i wolontariuszki SKW: Julia Jasińska, Paweł Biskup, Wiktor Bodnar, Michał Kęska, Joanna Juszczak, Grzegorz Biłas, Zuzanna Biskup, Karol Skórka oraz Wiktoria Nitka przeprowadzili zbiórkę w kręgu swoich bliskich. Kilkoro członków SKW, w tym Ewa Sowa oraz Jakub Wołoszyn, zbierało również datki do puszek po nabożeństwie w swoich miejscowościach. Wspierani przez wychowawczynie, które dawały dzieciakom dobry przykład, do akcji bardzo aktywnie przyłączyli się również wychowankowie oddziałów przedszkolnych w SP w Tyrawie Wołoskiej. Ponadto pracownicy obsługi szkoły oraz wychowawca klasy I wsparli akcję swoimi datkami. Kilkadziesiąt złotych spłynęło także z puszki, która przez okres zbiórki znajdowała się w sklepie Lewiatan.
Na konto fundacji wpłaciliśmy 1307,00 zł. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do zbiórki oraz wspierali nas pomocą.


FOTO - for SP_Tyrawa - NoFoTo TEXT - IW-P
HTML code - AdminWystawa bożonarodzeniowych dekoracji

Wystawa online bożonarodzeniowych dekoracji nadesłanych przez uczniów klas IV - VI na zajęcia techniczne w naszej Szkole.


FOTO - for SP_Tyrawa - Comm. TEXT - RB
HTML code - AdminMikołajki w naszej szkole

Piątek… czwartego grudnia… długo wyczekiwany dzień, w którym dzieci jak zaczarowane same szybko wstały i bez żadnego ociągania pojawiły się w szkole. Każde dziecko cały rok ciężko pracowało na to aby właśnie w tym dniu spotkać Świętego Mikołaja i móc odebrać od Niego podarunek.
Wszyscy bardzo starają się… “być grzecznym” i doskonale wiedzą że Mikołaj… “cały czas na nich patrzy”. Od samego rana dzieci podekscytowane wyczekiwały Świętego nasłuchując radosnego okrzyku “ho, ho, ho!” i odgłosów dzwonków sań. Za każdym razem gdy tylko otwierały się drzwi od sali wszystkie aż zatrzymywały oddech z wrażenia. Aż w końcu rozległo się mocne pukanie do drzwi, te uchyliły się a w progu stanął On… Święty Mikołaj!
Gdy zasiadł wygodnie na specjalnie przygotowanym fotelu nastała cisza. Dzieci przywitały gościa i nastąpił długo wyczekiwany moment… wręczania prezentów. Mikołaj niczym gwiazdor dzielnie pozował do zdjęć biorąc na kolana dzieci. Każda z grup w ramach podziękowania za przybycie i otrzymane podarunki dla Świętego Mikołaja zaśpiewała piosenkę.
Atmosfera spotkania była magiczna. Każdy w tym dniu został obdarowany prezentem. Gdy tylko nasz gość się z nami pożegnał szeleszczące paczki w rączkach dzieci zostały otworzone. Bardzo się cieszyły z podarunków które otrzymały. Wracając do domu z wypiekami na twarzy opowiadały swym Rodzicom o spotkaniu. “Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i za radość jaką podarowałeś dzieciom. Do zobaczenia za rok!”.


FOTO - for SP_Tyrawa - WEB_info TEXT - BK
HTML code - AdminUczymy się resuscytacji

Każdego roku 16 października w naszej szkole przeprowadzaliśmy akcję resuscytacji krązeniowo-oddechowej, którą patronowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Niestety od tego roku szkolnego Fundacja przestała prowadzić program edukacyjny w polskich szkołach i wycofała się z patronowania tego przedsięwzięcia. Jednak my nadal chcemy prowadzić edukację zdrowotną i uczyć najmłodszych uczniów z klas 1-3 jak udzielać pomocy i układać nieprzytomnego w pozycji bezpiecznej. W tym roku ze względu na stan epidemiczny uczestnicy nie prowadzili bezpośredniej resuscytacji na fantomach. Uczniowie klasy trzeciej oglądali film edukacyjny o pierwszej pomocy oraz trenowali 30 uciśnięć na fantomach.
Przy tej okazji chcieliśmy krótko przedstawić historię powyższej działalności, w której nasza szkoła uczestniczyła przez 14 lat. Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" prowadzony był przez Fundację WOŚP nieprzerwanie od kwietnia 2006 roku i skierowany był do klas I-III w szkołach podstawowych.
Od samego początku zajęcia z udzielania pierwszej pomocy na terenie szkoły prowadziły pani Irena Kowalczyk i pani Irena Sroka. W 2016 roku braliśmy udział w biciu rekordu Guinnessa w jak największej liczbie osób udzielającej pierwszej pomocy w jednym czasie. Było to duże przedsięwzięcie bo oprócz wielu nauczycieli z terenu szkoły, do akcji należało zaprosić osoby z zewnątrz, które także były przeszkolone w prowadzeniu resuscytacji. Do współpracy poproszono panią Czesławę Wołoszyn, pielęgniarkę z Ośrodka Zdrowia i pana Zbigniewa Gibałę z Państwowej Straży Pożarnej. W przeciągu tych lat nasi uczniowie dwukrotnie znaleźli się w półfinale na szczeblu wojewódzkim w konkursach plastycznych pod okiem pani Ireny Kowalczyk. Ostatnio w minionym roku szkolnym.
Za wieloletnią współpracę szkoła otrzymała tablicę informacyjną o prowadzonym programie, która wisi przy wejściu głównym do szkoły.


FOTO - for SP_Tyrawa - WEB_info TEXT - IK
HTML code - AdminWirtualna wystawa prac uczniów klas IV - VI wykonanych na zdalnych zajęciach technicznych

Zapraszamy do obejrzenia prac wykonanych podczas lekcji techniki. Powstała z nich piękna wystawa, która zdobi szkolny korytarz. Wszyscy uczniowie wykonali ciekawe prace jednak na szczególne wyróżnienie zasługują:

  • Emilka, kl. V
  • Michał, kl. V
  • Oskar, kl. V
  • Kamil, kl. VI
  • Klaudia, kl. V
Dziękuję wszystkim za udział w wystawie - Renata Batorska, organizator.


FOTO - for SP_Tyrawa - RB TEXT - RB
HTML code - AdminNASZ SKW POMAGA- PRZYŁĄCZ SIĘ I TY

Szkolny Klub Wolontariatu przy Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Tyrawie Wołoskiej nie próżnuje nawet w okresie szalejącej pandemii. Przyłączyliśmy się do akcji FUNDACJI "Z SERCA DLA SERCA" na rzecz budowy domu hospicyjnego dla dzieciaczków chorych na nowotwory. DOM HOSPICYJNY powstanie na Podkarpaciu, gdyż tu, niestety, takich budynków jest niewiele. W imieniu koordynatora akcji i opiekuna Szkolnego Klubu Wolontariatu, Izabeli Woty - Peciak i Wolontariuszy, prosimy okażcie WIELKIE SERCE, przyłączcie się do naszej zbiórki. Puszki znajdziecie w sklepie "Lewiatan" oraz w SP w Tyrawie Wołoskiej. Czekamy na Wasze wsparcie. Zbiórka potrwa do 12.12.2020.


FOTO - for SP_Tyrawa - NoFoTo TEXT - IWZ
HTML code - AdminNiebieski marsz

20 listopada to szczególna data, która powinna zwrócić naszą uwagę na dzieci i ich prawa. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa.
Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.
W tym roku przypada 31. rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Dzieci z Oddziałów Przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Tyrawie Wołoskiej, na znak solidarności ze wszystkimi dziećmi świata, wzięły udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. Wraz z opiekunami maszerowały w okolicach swoich placówek z transparentami, niebieskimi balonikami, wstążeczkami. Przez cały dzień odbywały się zajęcia, rozmowy, prezentacje dotyczące praw dziecka.

Patronat Honorowy Podkarpackiego Kuratora Oświaty – wydarzenia "Niebieski Marsz", mającego miejsce w placówkach w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.


FOTO - for SP_Tyrawa - Admin TEXT - AJ
HTML code - Admin
Narodowe Święto Niepodległości

Dzień 11 listopada 2020 r. w naszej Szkole uczciliśmy apelem, który chcemy wszystkim zaprezentować. Uczniowie klasy pierwszej recytowali wiersze patriotyczne a klasa trzecia wykonała pieśń legionową. Nasz wirtualny apel połączył szkolną brać, ponieważ z powodu zdalnego nauczania, uczniowie klasy czwartej i szóstej nie mogli uczestniczyć osobiście i nadesłali filmiki ze swoimi prezentacjami. Prezentacja multimedialna z uczestnictwem narratorów, uczniów klasy ósmej, pieśni patriotyczne i wiersze przybliżyły wydarzenia historyczne, które doprowadziły do odzyskania niepodległości i uświadomiły wszystkim rangę tego święta. Jest to barwna lekcja patriotyzmu. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w naszym przedsięwzięciu. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania naszej akademii.FOTO - for SP_Tyrawa - Admin TEXT - RB
HTML code - Admin


Szkoła do Hymnu

Dziś, we wtorek 10 listopada o godz. 11:11 dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła do hymnu” i odśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego”.
W tym roku ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii uczniowie pracujący zdalnie połączyli się za pomocą komunikatorów i zaśpiewali hymn on-line. Do wspólnej akcji dołączyli też nauczyciele i pracownicy obsługi. W ten sposób nasza społeczność szkolna włączyła się we wspólne świętowanie tej szczególnie ważnej dla Polaków rocznicy.


FOTO - for SP_Tyrawa - Admin TEXT - AJ
HTML code - AdminDzień Edukacji Narodowej

Dnia 14.10.2020 r. w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Tyrawie Wołoskiej odbyła się akademia  z okazji  Dnia  Edukacji Narodowej, na którą przybyli nauczyciele, pracownicy obsługi oraz zaproszeni goście z Urzędu Gminy, z Gminnego Ośrodka Kultury oraz z Gminnej Biblioteki Publicznej.
Akademię przygotowali uczniowie klasy VIII oraz VI pod kierunkiem Izabeli Woty-Peciak. Młodzi aktorzy piosenką i zabawnym słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku pracowników oświaty. Uczniowie w humorystyczny sposób pokazali, że doceniają trud pracy nauczyciela. Podkreślili także swoją  wdzięczność za codzienne poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków.
Po przedstawieniu głos zabrała p. dyrektor Alicja Jach, podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie, następnie nagrodziła najbardziej zasłużonych pracowników naszej placówki. Na zakończenie uroczystości życzenia i ciepłe słowa popłynęły od naszych znamienitych gości, tj. od wójta gminy – p.Teresy Brzeżawskiej- Juszczak, od sekretarza urzędu - p. Mariana Kurasza. Do życzeń dołączyły się również: przewodnicząca Rady Rodziców, p. Katarzyna Gibała, kierownik GBP - p. Elżbieta Białecka oraz dyrektor GOK - p. Bożena Bobyk. Po oficjalnej części pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście uraczeni zostali kawą i pysznym ciastem. Poczęstunek zorganizowała Rada Rodziców - serdecznie dziękujemy!


FOTO - for SP_Tyrawa - Admin TEXT - IW-P
HTML code - AdminPasowanie Pierwszoklasistów

"Idą pierwszaki dawne maluchy, jeden w drugiego to samy zuchy ...". Tak w dniu 09.10.2020 uczniowie klasy pierwszej rozpoczęli część artystyczną z okazji ich święta. Złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Tyrawie Wołoskiej. W tym roku szkolnym 22 uczniów pod opieką wychowawcy p. Lucyny Wota byli przygotowani do uroczystości, zdali egzamin i zasłużyli na pasowanie. W procesie tym wspomagała nas p. Justyna Biskup.
Po wstępnej części artystycznej p. Maciej Szadkowski wprowadził sztandar szkoły, odśpiewaliśmy hymn i rozpoczęło się pasowanie. Aktu tego dokonała dyrektor szkoły pani Alicja Jach. Dodatkowo nasza szkolna bibliotekarka p. Renata Fandrejewska mianowała dzieci z klasy pierwszej na czytelników i wręczyła im dyplomy. Pierwszoklasiści w ramach niespodzianki dla wychowawczyni zaśpiewali piosenkę w języku angielskim którą zaskoczyli publiczność. Piosenkę pomogła im przygotować nauczycielka języka angielskiego p. Anna Bobak. Wprowadzenie pierwszoklasistów w szeregi uczniów naszej szkoły dokonali przedstawiciele najstarszej klasy tj. Zuzanna Biskup, Julia Jasińska i Paweł Biskup, którzy jednocześnie reprezentowali poczet sztandarowy.
Wiele pochwał i gratulacji, które spłynęły od zaproszonych gości, świadczy o świetnym przygotowaniu pierwszoklasistów oraz o ich zdolnościach artystycznych.
Po występach pierwszaki otrzymały prezenty od pani Dyrektor, trzecioklasistów, rodziców i wychowawcy. Miłym zaskoczeniem były sadzonki drzew wręczone przez Wójt Gminy p. Teresę Brzeżawską – Juszczak i sekretarza p. Mariana Kurasza.
Na zakończenie wychowawca klasy złożyła serdeczne podziękowanie dyrektor za pasowanie uczniów, nauczycielom za pomoc w organizacji uroczystości oraz rodzicom, którzy przygotowali wspaniały tort i pyszny poczęstunek.


FOTO - for SP_Tyrawa - (c) SP Tyrawa TEXT - LW
HTML code - AdminEuropejski Dzień Języków

W 2001 roku Rada Europy ustanowiła 26 września Europejskim Dniem Języków. Chcąc uczcić ten dzień postawiliśmy na konkursy, prezentacje, muzykę i świetną zabawę. W naszej szkole zorganizowaliśmy różnorodne wydarzenia, mające na celu z jednej strony podkreślenie roli naszego języka w pielęgnowaniu europejskiego dziedzictwa kulturowego, ale z drugiej zaakcentowanie konieczności uczenia się języków obcych i płynących z tego korzyści.
Uczniowie klasy VII przygotowali interesujące prezentacje multimedialne. Tematyka wystąpień była bardzo różnorodna (np. zabytki Francji, sport w Wielkiej Brytanii, kraje niemieckojęzyczne). Klasa VI wykazała się znajomością flag krajów europejskich, a ósmoklasiści zmierzyli się z wyzwaniem muzycznym. Zadaniem uczniów było wypisanie jak najwięcej języków w usłyszanej piosence. Uczniowie starszych klas pisemnie sprawdzili swoją wiedzę na temat znajomości krajów niemieckojęzycznych odpowiadając na pytania zawarte w quizie. Najmłodsi uczestniczyli w warsztatach mających na celu zachęcenie ich do nauki języków, natomiast klasa czwarta postanowiła zaśpiewać wszystkim znaną piosenkę „Panie Janie” w 5 językach - zachęcamy do odsłuchania (słuchaj - plik w formacie .M4A)


FOTO - for SP_Tyrawa - AM TEXT - AB & AM
HTML code - AdminWycieczka do Odrzykonia

Nauczycielka języka polskiego- Izabela Wota-Peciak- przy okazji omawiania Zemsty Aleksandra Fredry zorganizowała dla klasy VII jednodniową wycieczkę do Odrzykonia, która odbyła się 29 września 2020 roku. Odrzykoński zamek był miejscem wydarzeń na kanwie, których powstała jedna z najlepszych polskich komedii Zemsta. Celem wycieczki było m. in. utrwalenie treści tego utworu. Uczniowie mogli zobaczyć Zamek Kamieniec- realne miejsce, którego właścicielem był niegdyś A. Fredro, dzieciaki dowiedziały się także od przewodniczki o dziejach dwóch waśniących się szlachciców: Skotnickiego i Firleja. Ich historia stała się genezą fredrowskiej komedii.
Po spotkaniu z przewodniczką grupa udała się na zwiedzanie ruin zamku, w tym interaktywnej sali tortur. Uczniowie wzięli także udział w warsztatach ceramicznych. Przez kilkadziesiąt minut kreatywnie tworzyli z gliny swoje dzieła. Kolejnym punktem wycieczki był spacer po Rezerwacie Prządki, jest to tzw. skalne miasto województwa podkarpackiego.
W Sanoku w drodze powrotnej uczniowie klasy VII wraz z organizatorem -p. Izabelą oraz z opiekunem- p. Renata Fandrejewską, zjedli pyszną pizze, następnie wszyscy szczęśliwie wrócili do Tyrawy Wołoskiej. To był udany dzień.


FOTO - for SP_Tyrawa - IW-P TEXT - IW-P
HTML code - AdminNarodowe Czytanie 2020

W sobotę 05 września 2020 roku w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się dziewiąta edycja Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej W tym roku czytana była tragedia Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna” . Pod opieką Izabeli Woty-Peciak kilkoro uczennic naszej szkoły wzięło udział w tym przedsięwzięciu. Było to ciekawe doświadczenie, dramat o siostrobójczyni nie jest łatwym utworem do odczytania, dlatego jesteśmy dumni z naszych dziewczynek, że zechciały spróbować własnych sił.


FOTO - for SP_Tyrawa - (c) SP Tyrawa TEXT - IW-P
HTML code - Admin15 IX - Międzynarodowy Dzień Kropki w Przedszkolu

Po raz pierwszy w naszej szkole grupy przedszkolne obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to Święto Kreatywności i Odkrywania Własnych Talentów. To święto stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci. Głównym celem tego święta było budowanie pozytywnej samooceny dziecka, rozwijanie umiejętności wyrażania emocji. W tym dniu wszystkie dzieci przyszły ubrane w ubraniach w kropki. Świętowanie dzieci rozpoczęły od obejrzenia filmu "Kropka” ,w którym poznały historię małej dziewczynki o imieniu Vashtii, śpiewały różne piosenki np. "Biedroneczki są w kropeczki”, były prowadzone rozmowy z dziećmi na temat jak przeganiać smutek, jak udzielać wsparcia koledze, gdy brak mu wiary we własne możliwości, talent- burza mózgów. Dzieci zaszalały z kropką plastycznie i ruchowo, wykonując ciekawe rysunki i prace plastyczne z użyciem farb plakatowych, plastelinowych kropek oraz zabaw ruchowych. Na zakończenie Dnia Kropki dzieci zostały nagrodzone dyplomami za swoje pomysły, kreatywność i sposób wyrażania siebie poprzez różne działania.

FOTO - for SP_Tyrawa - (c) SP Tyrawa TEXT - KK
HTML code - Admin22 IX - Dzień Pieczonego Ziemniaka

Jesień to czas zbiorów ziemniaków a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa. Z tej okazji po kolejny w naszym przedszkolu obchodziliśmy "Święto Pieczonego Ziemniaka". Celem naszych zajęć jest promowanie aktywności dzieci w zabawach sportowych, stymulowanie pozytywnych zachowań społecznych, interakcji i współpracy pomiędzy dziećmi młodszymi i starszymi, wykazanie się pomysłowością oraz twórczym działaniem, poszerzenie wiedzy dzieci na temat ziemniaków, ich cech i przeznaczenia poprzez oglądanie i wysłuchanie informacji oraz praktyczne działanie.
Przedszkolaki zapoznały się z "Bajką o Ziemniaku", z której w prosty sposób dowiedziały się skąd on pochodzi. Przyswoiły sobie również wiele ciekawostek i informacji na temat ziemniaka: jego różne nazwy. Gdy ziemniaki piekły się w ognisku dzieci z twarzami pełnymi uśmiechów, brały udział w różnych zabawach ruchowych. Były też  zabawy ze śpiewem i zabawy integracyjne. Wspólne zabawy były świetną okazją do integracji społeczności przedszkolnej. Zakończeniem święta była degustacja pieczonych ziemniaków.

FOTO - for SP_Tyrawa - (c) SP Tyrawa TEXT - ED
HTML code - Admin