Projekt eTwinning "Jem zdrowo i kolorowo"

Krajowy projekt eTwinning "Jem zdrowo i kolorowo" skierowany jest do wszystkich, którzy cenią sobie jakość i wygląd spożywanych posiłków.
W projekcie uczestniczy 37 nauczycieli i około 180 uczniów z różnych szkół z całej Polski m.in. Gdańska, Ełku, Warszawy, Olsztyna, Krakowa, Lublina, Jarosławia, Rzeszowa oraz Tyrawy Wołoskiej.
Pod koniec marca chętni uczniowie klasy czwartej pod opieką Anny Marciniuk rozpoczęli swoją przygodę z wirtualną przestrzenią TwinSpace.
Udział w projekcie poprzedziło szkolenie online dla nauczycieli prowadzone przez Monikę Khan, tegoroczną ambasadorkę eTwinning, która też cały czas wspierała i koordynowała nasze działania.


Cele i założenia projektu:

Uczestnik projektu pozna zasady współpracy i wykorzystania przestrzeni Twinspace. Nauczyciel nauczy się tworzyć materiały edukacyjne przy pomocy aplikacji Canva i StoryJumper, narzędzi Google: Forms, Docs i Slides oraz Wakeleta.
Uczeń:
 • pozna przepisy na zdrowe dania,
 • zrozumie zalety zdrowego trybu życia i zwiększy świadomość prozdrowotną dotyczącą zdrowego sposobu odżywiania,
 • nauczy się poszukiwać i selekcjonować informacji z różnych źródeł,
 • nabędzie umiejętność posługiwania się narzędziami TIK,
 • rozwinie umiejętność pracy w grupie,
 • nauczy się zarządzać własnym czasem.

Postęp działań:
 1. Przedstawienie szkół partnerskich + quiz (marzec/kwiecień 2021)
 2. konkurs na logo projektu (marzec/kwiecień 2021)
 3. Przygotowanie, przeprowadzenie i opracowanie wyników ankiety na temat sposobu odżywiania polskich nastolatków biorących w projekcie. (kwiecień 2021)
 4. Stworzenie wspólnego dokumentu Google Docs z informacjami na temat składu przekąsek popularnych wśród uczniów „Co kryje się w naszych/waszych ulubionych przekąskach?”(kwiecień 2021)
 5. Spotkanie z ekspertem (kwiecień 2021)
 6. Zebranie treści edukacyjnych na temat (nie)zdrowej żywności – Wakelet (kwiecień 2021)
 7. Wymyślenie haseł zachęcających do zdrowego odżywiania się, stworzenie grafik/plakatów z ich użyciem, stworzenie wspólnej kolekcji Wakeleta z projektami grafik (kwiecień 2021)
 8. Wymyślenie wspólnych tygodniowych jadłospisów zawierających zdrowe dania i przekąski. Stworzenie wspólnej prezentacji z jadłospisami z wykorzystaniem Google Slides (maj 2021)
 9. Napisanie przepisów na zdrowe dania [1] [2] i zaprojektowanie wspólnej książki kucharskiej „Nasze kolorowe przepisy” (maj 2021)
 10. Podsumowanie i ewaluacja (maj/czerwiec 2021)

Spodziewane rezultaty:
 1. Utworzenie przestrzeni Twinspace z materiałami stworzonymi przez uczestników projektu.
 2. Nabycie nowych umiejętności (praca w przestrzeni Twinspace, wykorzystanie nowych narzędzi).
 3. Stworzenie wspólnych produktów (dokument Google Docs „Co się kryje w Waszych ulubionych przekąskach”?, kolekcja Wakelet z plakatami zachęcającymi do zdrowego odżywiania się, prezentacja w Canvie z przykładami tygodniowych jadłospisów, książka kucharska „Nasze kolorowe przepisy”)

Ewaluacja:

Udział w projekcie nie tylko spełnił zakładanie cele, ale dostarczył wielu ciekawych wrażeń. Naszym uczniom podobało się spotkanie z ekspertem, analizowane składu ulubionych przekąsek, quiz o szkołach, wykonanie plakatu oraz konkurs na logo projektu. Wszyscy nabyliśmy nowych umiejętności w praktycznym wykorzystywaniu narzędzi TIK. Udział w projekcie stał się również okazją do zorganizowania mini warsztatów kulinarnych (zobacz zdjęcia z warsztatów - [1] [2] [3])