Projekt "Raspberry Pi - Mission Zero"

Spotkania z Maliną - cz.2 - programujemy czujniki pomiarowe i wyświetlanie na LCD

Projekt naukowy "Astro Pi ... " w naszej szkole wszedł w fazę, w której uczymy się odczytywać dane z czujników pomiarowych wilgotności i temperatury. Do odczytu danych z czujników posługujemy się programami napisanymi w języku Python (na zdjęciach możecie zobaczyć moment powstawania kodu odpowiedzialnego za "odpytanie" czujnika i wyświetlenie wyników wykonanych pomiarów). Na dołączonych zdjęciach możecie również zobaczyć zintergowany czujnik wilgotności i temperatury oraz wyświetlacz LCD, na który przekierowujemy wyświetlanie wyników naszych pomiarów.

Po co to robimy? Pamiętajmy, że nasz program, który napiszemy w ramach projektu zostanie wysłany na Międzynarodową Stację Kosmiczną i tam zostanie uruchomiony na komputerze Paspberry Pi, takim samym jak te, których używamy w naszym projekcie. Nasz program odczyta temperaturę i wilgotność z czujników dołączonych do komputera na stacji kosmicznej i wyświetli je na specjalnym wyświetlaczu, wraz z pozdrowieniami dla pracujących tam astronautów.
Kodujemy obsługę wyświetlacza LCD ...Jak widać, naprawdę potrafimy "zmusić" wyświetlacz LCD żeby wyświetlał to, co chcemy :)

Raspberry Pi czyli Malina to komputer, którego pełne możliwości możemy poznać dopiero wtedy, gdy wyposażymy go w różnorodne czujniki i układy elektroniczne sterujące działaniem różnych urządzeń - także na stacji kosmicznej :) Aby było to możliwe, musimy nasz komputerek wyposażyć w odpowiednią nakładkę, czyli tzw. "Kapelusz" (Hat).
Potrafimy już podłączać i posługiwać się czujnikami wilgotności i temperatury oraz przekierowywać wyniki odczytów na ekran komputera lub na specjalny wyświetlacz LCD.
Malina współpracująca z "tradycyjnym" monitorem. Do Hat'a mamy podłączony wyświetlacz LCD i czujnik temperatury i wilgotnościSam czujnik wygląda bardzo niepozornie ...Napisanie kodu odpowiedzialnego za poprawne odczytanie i wyświetlenie temperatury nie jest wcale takie proste ...

Przed nami jeszcze programowanie obsługi kamer UHD 4K które dołączymy do naszych "Malinek" i - już wkrótce - pisanie kodu programu do wysłania na Międzynarodową Stację Kosmiczną!
Jedna z kamer, które wkrótce oprogramujemy, 4K ...Druga z naszych kamer ... również 4K UHD

Wkrótce sprawozdanie z kolejnych etapów naszego projektu - pokażemy, co potrafią miniaturowe kamery dołączone do Raspberry Pi i jak je do tego namówiliśmy :)Tekst i grafika (c) for MS & SP Tyrawa