Projekt "Raspberry Pi - Mission Zero"

Spotkania z Maliną - cz.1 - programujemy wyświetlanie tekstów

Projekt naukowy "Astro Pi ... " to nie tylko efektowy program, który napiszemy i wyślemy - dosłownie - w Kosmos. To przede wszystkim możliwość zdobycia umiejętności programowania w jednym z najpopularniejszych obecnie języków programowania, jakim jest Python. Nauczymy się programować działanie różnorodnych urządzeń. Komputery, które będziemy wykorzystywać do naszego projektu to jednopłytkowe komputery Raspberry Pi. Na zdjęciach poniżej pokazujemy, co składa się na zestaw niezbędny do rozpoczęcia naszych zajęć. Takie właśnie zestawy czekają na uczestników projektu... .




Tak wyglądają nasze "malinowe" zestawy ...

Raspberry Pi czyli Malina to komputer, którego pełne możliwości możemy poznać dopiero wtedy, gdy wyposażymy go w różnorodne czujniki i układy elektroniczne sterujące działaniem różnych urządzeń. Aby było to możliwe, musimy nasz komputerek wyposażyć w odpowiednią nakładkę, czyli tzw. "Kapelusz" (Hat).
Podczas pierwszych praktycznych zajęć naszej grupy projektowej poznamy najpierw kapelusz o nazwie "Base Hat". Pozwala on na podłączenie różnorodnych czujników i modułów. Obecnie istnieje ich ponad 60.




Zobacz Base Hat, którego będziemy używać na zajęciach



A to Malina przygotowana do założenia Kapelusza ...

Na zajęciach, na których wykorzystamy posiadaną już umiejętność działania na tekstach, będziemy programować wyświetlanie informacji na dołączonym do Maliny wyświetlaczu znakowym. Dołączenie takiego wyświetlacza wymaga nałożenia Kapelusza wyposażonego w odpowiedni interfejs (np. naszego Base Hat).




Kapelusz (Base Hat) i wyświetlacz ...



Malina w kapeluszu z dołączonym wyświetlaczem

Wkrótce opiszemy i pokażemy, jak poradziliśmy sobie z programowaniem wyświetlacza dołączonego do naszej Malinki... . Ta umiejętność będzie nam niedługo BARDZO potrzebna ... .



Tekst i grafika (c) for MS & SP Tyrawa