Godzina Kodowania 2017

w naszej Szkole„Informatyka pozwala uczniom tworzyć świat jutra”

Satya, CEO (dyrektor generalny) Microsoft


Godzina Kodowania to największa inicjatywa edukacyjna w historii, organizowana w 180 krajach w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej. Adresowana jest do uczniów, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych szeroko rozumianym programowaniem.
W tym roku szkolnym nasi uczniowie po raz drugi uczestniczyli w tym ogólnoświatowym przedsięwzięciu, tworząc programy metodą wizualną - układając z gotowych elementów kod programu do kilku dostosowanych do swoich możliwości łamigłówek programistycznych. Od ułożenia kodu programu dla lekkomyślnego ptaka – własnej wersji Flappy Bird – do własnej wersji Minecraft’a, na miarę możliwości i czasu. Nikt się nie nudził!
W tym zadaniu naszych uczniów – programistów wirtualnie wspomagały z ekranów komputerów postaci związane ze światem IT – programiści tworzący wirtualne światy gier i filmów, a także postaci będące ikonami branży IT – założyciele i współtwórcy portali społecznościowych (Facebook), firm software’owych (Microsoft) czy wreszcie artyści i sportowcy, mający często bliskie związki ze światem programowania.

Jednak sprawny i atrakcyjny dla wszystkich przebieg Godziny Kodowania był możliwy w znacznym stopniu dzięki obecności i zaangażowaniu nie wirtualnych, a fizycznie obecnych na zajęciach wolontariuszy – uczennic i uczniów klasy III gimnazjum.
Godzina Kodowania na całym świecie wspomagana jest przez wolontariuszy. W naszej szkole kilkoro uczennic i uczniów będących członkami Szkolnego Koła Wolontariatu posiada wiedzę z dziedziny programowania (uczestniczą od trzech lat w zajęciach Koła programistycznego). Dzięki temu byli oni nieocenioną pomocą dla młodszych koleżanek i kolegów uczestniczących w Godzinie Kodowania.


Podziękowania należą się również uczestnikom zajęć Koła Informatycznego dla uczniów szkoły podstawowej, którzy podzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami z koleżankami i kolegami z klasy III SP w ich pierwszym spotkaniu z Godziną Kodowania. Zaangażowanie i wsparcie jakiego udzielali trzeciokasistom zasługuje na wielkie podziękowanie.Galeria zdjęć z tegorocznej Godziny Kodowania
Godzina Kodowania – podsumowanie tegorocznej edycji w naszej Szkole:

W tym roku szkolnym w zajęciach Godziny Kodowania uczestniczyli uczniowie klasy III nauczania wczesnoszkolnego, klas IV – VI drugiego etapu edukacyjnego oraz klasy VII i klasy II gimnazjum – łącznie ponad 100 uczennic i uczniów.
Zajęcia wspomagało pięcioro wolontariuszy SKW z klasy III gimnazjum oraz pięcioro szóstoklasistów – uczestników zajęć Koła programistycznego dla szkoły podstawowej.
Dzięki naszemu wspólnemu zaangażowaniu nasza Szkoła po raz drugi znalazła się na światowej mapie Hour of Code, dołączając do ponad dwóch tysięcy miejsc w Polsce, gdzie w tym roku gościła ta inicjatywa edukacyjna.

Wszystkie klasy które w tym roku uczestniczyły w Godzinie Kodowania otrzymają certyfikaty potwierdzające ich udział w tym przedsięwzięciu. Będą one przypomieniem, że każdy może kodować - tworzyć programy. Wystarczy trochę chęci i zaangażowania ... .Text & FOTO (c) for MS
CODE - MS