Pierwszy rok realizacji zajęć z wykorzystaniem mikrokontrolerów Raspberry Pi Pico, technologii drukowania przyrostowego i robotów edukacyjnych Photon ...
Autorski projekt realizowany przez grupę uczennic i uczniów naszej szkoły - "Czas Cyfrowej Codzienności". Trudno o bardziej kreatywny i efektowny sposób na pokazanie, co można zrobić dysponując mikrokontrolerami, drukarkami 3D i odrobiną wyobraźni ... .
Nowe technologie i projekt Laboratoria Przyszłości wracają w roku szkolnym 2023/2024 w zupełnie nowym wydaniu. Na zajęciach z nowych technologii grupa uczennic i uczniów z klasy ósmej pracuje z komputerami jednoukładowymi Raspberry Pi 4, przygotowując się do udziału w nowym projekcie, o którym nieco więcej będziemy mogli powiedzieć dopiero w listopadzie. Póki co uczymy się programować (w języku Python) współpracę naszych "malinek" z dołączanymi do nich urządzeniami dodatkowymi - umiejętność ta będzie niezbędna do zrealizowania zadań zaplanowanych w ramach wspomnianego projektu. Po kilku spotkaniach uczestnicy zajęć zdążyli całkiem dobrze poznać specyfikę pracy z komputerami jednoukładowymi, choć przed nimi jeszcze sporo pracy, zanim rozpoczną się zmagania z zadaniem projektowym.
Na zajęciach programowych z informatyki już wkrótce pojawią się w klasie ósmej mikrokontrolery Raspberry Pi Pico, a uczniowie staną przed wyzwaniem - jak można zaprogramować mikrokontroler, który wprawdzie ma mikroprocesor i pamięć RAM, ale do którego nie można podłączyć klawiatury ani monitora ... .
W klasach IV - VI tradycyjnie wracamy do programowania robotów edukacyjnych Photon - w tym roku środowiskiem, w którym napiszemy nasze programy będzie Scratch w wersji zawierającej instrukcje programowania Photon'a.
(c) M.Szadkowski 2023' dla SP w Tyrawie Wołoskiej
|