Świat fizyki - fizyka inaczej

W bieżącym roku szkolnym spotykamy się z grupą uczniów klasy VIII na zajęciach dodatkowych z fizyki "Świat fizyki - fizyka inaczej". Podstawowym założeniem zajęć jest chęć pokazania uczniom zjawisk i procesów fizycznych nieco inaczej niż w trakcie zajęć programowych. Na każdych zajęciach staramy się zrealizować eksperyment fizyczny - prowadzony przez uczniów (zwykle w grupach 2-3 osobowych) lub w formie pokazu nauczycielskiego.

Na zajęciach dotyczących elektrostatyki symulowaliśmy wyładowania atmosferyczne (nieocenioną pomocą był tutaj generator Van de Graaff'a), badaliśmy możliwość ruchu ładunków elektrycznych w cieczach obserwując odkładanie się metalicznej miedzi na elektrodzie.

Mierniki uniwersalne oraz żarówki, ogniwa i baterie pozwoliły na przeprowadzenie szeregu zajęć, na których badaliśmy zjawiska z elektryczności i prawa Ohma. Przekonaliśmy się, że opór elektryczny przewodnika naprawdę zależy od temperatury :)

Obserwowaliśmy zjawiska magnetyczne i badaliśmy je, obserwując interakcje magnesów stałych z przewodnikami z prądem. Na naszych zajęciach badaliśmy siłę magnetyczną tworzoną przez elektromagnesy oraz mierzyliśmy parametry elektryczne silnika prądu stałego.

Badaliśmy ruch wahadła - obliczaliśmy częstotliwość i okres drgań, szukaliśmy zależności między długością wahadła a częstotliwością. Przed nami jeszcze "oglądanie" dźwięków na ekranie oscyloskopu, a kolejny cykl zajęć dotyczyć będzie optyki - czas m.in. na "zaprzyjaźnienie się" z teleskopem zwierciadlanym ... .
(c) M.Szadkowski 2023'