Podjęliśmy wyzwanie!

Astro Pi - Misja Zero
Na czym polega "Misja Zero"

Dwa zespoły uczniów z naszej szkoły podjęły wyzwanie projektu "Astro Pi - Mission Zero" organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i Fundację Raspberry Pi. Projekt ten oferuje uczestnikom w wieku do 14 lat możliwość uruchomienia napisanego przez nich kodu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej! Zespoły piszą program do wyświetlania wiadomości i odczytu czynników środowiskowych (temperatury, wilgotności) na komputerze Astro Pi, znajdującym się na pokładzie ISS - efekt widzą astronauci wykonujący swoje codzienne zadania.

Co to jest komputer Astro Pi?

Komputer Astro Pi to komputer Raspberry Pi wyposażony w czujniki i umieszczony w specjalnej obudowie. Dwa komputery Astro Pi znajdujące się na stacji ISS zostały nazwane "Izzy" i "Ed" :)

Europejska Agencja Kosmiczna (European Space Agency, ESA)

Europejska Agencja Kosmiczna (European Space Agency, ESA) jest organizacją międzyrządową. Jej zadaniem jest realizacja wspólnego, europejskiego programu badania i wykorzystania przestrzeni kosmicznej.

Raspberry Pi

Raspberry Pi, po polsku często zwane malinką, to jednopłytkowy komputer, który powstał w celach edukacyjnych. Projekt narodził się w Wielkiej Brytanii. Jego twórca, Eben Upton wraz z kolegami z Uniwersytetu Cambridge zaprojektował go jako tani, programowalny komputer dla programistów, ludzi pasjonujących się robotyką i elektroniką.
W największym skrócie - Raspberry Pi to miniaturowy komputer. Określenie "miniaturowy" jest jak najbardziej na miejscu, ponieważ ma on wymiary zbliżone do karty kredytowej (oczywiście poza grubością). To cały, w pełni funkcjonalny, komputer!.

Raspberry Pi Foundation

Raspberry Pi Foundation to brytyjska, niedochodowa organizacja zajmująca się popularyzacją i rozwojem miniaturowych komputerów z rodziny "malinek".

Wkrótce więcej informacji o przebiegu misji ...


Opracowanie dla SP w Tyrawie Wołoskiej - MS 2020
Źródła: astro-pi.org, esa.int, raspberrypi.org